W Polsce zima bywa mroźna i nieprzewidywalna – nieodzownym elementem każdej stylizacji w tym okresie jest odpowiednie nakrycie głowy, które chroni najbardziej wrażliwą część ciała przed wychłodzeniem i dyskomfortem spowodowanym niskimi temperaturami. Wybór spośród imponującej liczby modeli, wzorów i kolorów, ułatwia znalezienie idealnej czapki, kapelusza lub kaszkietu, który dopełni zimowy look dodając mu twista.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6321-Czapka-meska-PLM-CX-018-S.html
Na co zwrócić uwagę wybierając nakrycie głowy na zimę?
Niezależnie od fasonu nakrycie głowy, praktycznie zawsze ma kontakt z wrażliwą skórą twarzy – fakt ten implikuje konieczność skierowania uwagi na wybór materiału, z którego czapka czy kapelusz został wykonany. Najlepiej sprawdzą się naturalne surowce, które są miękkie i delikatne dla skóry. W przypadku męskich nakryć głowy dobrze jest postawić na wełnę, kaszmir, bawełnę, tweed czy nieco tańszy akryl. Wybór fasonu powinien być podyktowany stopniem formalności stylizacji, którą czapka, kaszkiet czy kapelusz dopełnia. Na co dzień sprawdzą się praktyczne modele, wciągane na głowę, na oficjalne okazje zaś bardziej odpowiednie będą stylowe nakrycia głowy, które wpiszą się w klimat klasycznej elegancji.
Fason dopasowany do okazji
Męskie nakrycia głowy można ogólnie podzielić na dwie kategorie – casualowe i oficjalne, które różnią się krojem, sposobem wykonania i wykończenia:
- Modele na co dzień.
- Driving cap.
Czapka, która była niezwykle popularna w latach 90. Wizualnie przypomina bejsbolówkę – podobnie jak ona idealnie układa się na głowie, dopasowując się do jej kształtu. Krój ten pasuje mężczyznom z drobną głową i szczupłą twarzą. Najlepsze jakościowo driving cap, wykonane są z tweedu, wełny lub bawełny. Świetnie dopełnia nieformalny look.
- Kaszkiet.
Nazywany również cyklistówką, angielką lub kolarką. Kaszkiety różnią się pomiędzy sobą fasonem – modele zimowe często wyróżniają się nausznikami, które można wywinąć do góry lub schować do środka. Jest to model bardziej formalny od driving cap, ale nadal wpisujący się w klimat stylizacji smart casualowych.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6282-Kaszkiet-meski-PLM-CX-010-C.html
- Beanie.
To wciągana na głowę czapka z dzianiny, której geneza powstania wywodzi się z kultury robotniczej. Wybierając popularną „fasolkę”, należy zwrócić uwagę, na rodzaj materiału, z którego została wykonana – najlepiej sprawdzi się kaszmir, wełna merynosowa czy inny równie szlachetny surowiec, zapewniający komfort termiczny.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6319-Czapka-meska-PLM-CX-016-S.html
- Pilotka.
Nakrycie głowy wyróżniające się długimi nausznikami, opuszczanym krótkim daszkiem i rozbudowaną dolną częścią. Pilotka jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do nakryć głowy noszonych przez pilotów. Czapka ta skutecznie chroni głowę przed wychłodzeniem, a dodatkowo zabezpiecza kark, uszy i czoło.
- Modele na formalne okazje.
- Uszanka.
Bardzo stylowe i ciepłe nakrycie głowy, sprawdzające się podczas szczególnie srogich zim. Uszanka ma na ogół opuszczane na uszy klapy, które pokryte są miękkim kożuchem, zwiększającym komfort termiczny. Dobre jakościowo uszanki wykonane są ze skóry. Takie nakrycie głowy pasuje do formalnych stylizacji bazujących np. na garniturze i wełnianym płaszczu.
- Dyplomatka.
Wygląda jak kapelusz – różnica pomiędzy klasycznym modelem kapelusza a dyplomatką sprowadza się do rodzaju materiału, z którego jest wykonana. Elegancka dyplomatka najczęściej uszyta jest z naturalnego futra.
- Homburg.
Kapelusz, którego geneza sięga czasów Edwarda VII. Homburg to wysokie i sztywne nakrycie głowy, w którym rondo skierowane jest ku górze. Kapelusz ten wykonany jest zazwyczaj z wełny lub filcu.
- Fedora.
Tym, co wyróżnia fedorę jest wgłębienie w główce i szerokie rondo, które z przodu skierowane jest ku górze, a z tyłu ku dołowi. Fedora ma uniwersalny charakter i można ją nosić zarówno jako dopełnienie casualowych stylizacji, jak i tych w bardziej oficjalnym wydaniu.
- Trilby.
Jest mniejszy od fedory. Ma zdecydowanie mniej okazałe rondo i wyraźniejsze wywinięcie. Trilby wykonany jest z tweedu, wełny lub króliczego włosa. Podobnie jak fedora pasuje do stylizacji o odmiennym stopniu sformalizowania.
Ciepły materiał
Drugim po fasonie, niezwykle ważnym aspektem, podczas wyboru nakrycia głowy jest rodzaj materiału, z którego dodatek jest wykonany. Choć powszechnie uważa się, że najlepsze jakościowo czapki i kapelusze uszyte są z naturalnych surowców, to coraz częściej można spotkać stylowe nakrycia głowy z akrylu, który ma podobne właściwości do wełny.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6323-Czapka-meska-PLM-CX-020-S.html
- Wełna.
Naturalny surowiec, który skutecznie izoluje ciepło. Wełna ma właściwości antystatyczne oraz antyalergiczne.
- Akryl.
Wyróżnia się dużą odpornością, trwałością i elastycznością. Dobre jakościowo nakrycia głowy zawierają na ogół połączenie dwóch surowców – np. naturalnej wełny i akrylu.
- Wełna merynosowa.
Wełna pozyskiwana z australijskich owiec rasy Merino. Surowiec ten jest delikatny dla skóry, miękki w dotyku, lekki i niezwykle skutecznie chroni głowę przed wychłodzeniem.
- Kaszmir.
Szlachetna odmiana wełny, która dobrze sprawdza się w zimowych stylizacjach – zapewnia komfort termiczny, nie podrażniając skóry i nie powodując jednocześnie niepożądanych reakcji.
- Polar.
Nakrycia głowy z polaru są lekkie, dobrze oddychające i stylowe. Idealnie dopasowują się do casualowych stylizacji outdoorowych.
Do czapki – szalik, rękawiczki i okrycie wierzchnie
Dopełnieniem zimowego outfitu oprócz czapki, powinny być inne – równie funkcjonalne akcesoria – szalik i rękawiczki. Wybór konkretnego modelu zależy w dużej mierze od upodobań, preferencji i indywidualnego stylu. Nieodzownym elementem zimowej garderoby jest również stylowe okrycie – kurtka lub płaszcz. Podobnie jak w przypadku dodatków, model okrycia wierzchniego należy dopasować stopniem sformalizowania do charakteru stylizacji i pozostałych elementów garderoby.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6168-Szalik-meski-PLM-AX-150-C.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4998-Skorzane-rekawiczki-meskie.html
Płaszcz vs. Kurtka
Kurtki – parki, puchówki – mają zdecydowanie bardziej casualowy charakter, który sprawdza się na co dzień. Kurtka pasuje do jeansów, chinosów i nieformalnych zestawów bazujących na swetrze czy golfie. Model z naturalnym wypełnieniem, o nieco dłuższym kroju, zapewni skuteczniejszą ochronę przed chłodem. Praktyczne elementy – obszerny kaptur, pojemne kieszenie zewnętrzne i wewnętrzne – to dodatkowe zalety stylowej kurtki zimowej.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6382-Kurtka-meska-AURELIO-PLM-5X-097-G.html
Płaszcz pasuje do eleganckich stylizacji z klasycznym garniturem w roli głównej. Model w neutralnym kolorze – czarnym, granatowym czy grafitowym z łatwością podda się transformacjom. Płaszcz z dodatkiem wełny, zapewni komfort termiczny, dopełni look i podkreśli jego wizytowy charakter.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6350-Plaszcz-meski-PLM-7X-050-C.html