Ślub to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Uroczystość łącząca część oficjalną – odbywającą się w Kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego, z częścią nieoficjalną – przyjęciem w eleganckiej restauracji lub na sali bankietowej, wymaga stosownej stylizacji. O ile w przypadku Panny Młodej sprawa jest o wiele prostsza – na tak wyjątkową uroczystość niezbędna jest suknia ślubna, najlepiej w kolorze białym lub innym jasnym odcieniu np. écru, o tyle, jeśli mowa o stylizacji Pana Młodego sytuacja komplikuje się nieco bardziej. Główny bohater wydarzenia może bowiem wystąpić zarówno w klasycznym garniturze – jedno lub dwurzędowym, lub w szykownym smokingu. Opcja, na którą zdecyduje się Pan Młody, determinuje dalszy wybór dodatków i akcesoriów ślubnych.

Garnitur dwuczęściowy

Jedna z najbardziej popularnych opcji – garnitur dwuczęściowy, składający się ze spodni i marynarki. Taki model sprawdzi się na wiele innych okazji – w otoczeniu właściwych dodatków będzie go można nosić później do pracy, na biznesowe spotkania lub inne ważne uroczystości. Klasyczny garnitur to opcja, dla tych mężczyzn, którzy cenią klasyczne trendy i wiedzą, że wybrany model będzie im służył jeszcze przez długi czas. Wybierając konkretny model, należy zwrócić uwagę na jego krój, rodzaj materiału i sposób wykończenia. Nie bez znaczenia jest również rozmiar, który w decydującej mierze przesądza o tym, jak ubranie będzie się prezentowało na sylwetce. Na ślub sprawdzi się garnitur w kolorze czarnym, ciemnogranatowym lub grafitowym. Jeśli przyjęcie odbywa się latem lub wczesną porą, można zdecydować się na jaśniejszy kolor – beż, szarość, kobalt. Akceptowane są również różnego rodzaju printy – paski, kratka, które stanowią ciekawy akcent stylizacji ślubnej.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5981-Marynarka-garniturowa-JAGO-PLM-3G-217-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5980-Spodnie-meskie-garniturowe-JAGO-PLM-6G-217-G.html

Garnitur trzyczęściowy

To mniej popularny wybór wśród Panów Młodych – a szkoda, ponieważ garnitur trzyczęściowy prezentuje się świetnie i pozwala na to, czego nie dopuszcza wybór modelu dwuczęściowego – na zdjęcie marynarki, podczas przyjęcia weselnego. Garnitur trzyczęściowy składa się ze spodni, marynarki i kamizelki. Jest to idealna alternatywa dla panów ceniących klasyczną elegancję, w starym, dobrym stylu – garnitur trzyczęściowy nosił sam James Bond.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5328-Marynarka-garniturowa-JEMLAY-PLM-3G-200-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5327-Spodnie-meskie-garniturowe-JEMLAY-PLM-6G-200-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5240-Kamizelka-garniturowa-MANGALAM-PLM-8G-199-G.html

Garnitur dwurzędowy

Model dwurzędowy klasycznego garnituru to bardzo szykowna opcja. Stylowa dwurzędówka pochodzi od munduru wojskowego, co sprawia, że praktycznie każdy mężczyzna – niezależnie od sylwetki, prezentuje się w niej dostojnie i ceremonialnie. Model dwurzędowy przez niektórych uważany jest za mniej wygodny niż popularny krój jednorzędowy – niesłusznie, wybór odpowiedniego rozmiaru i wysokojakościowego surowca, z którego garnitur jest wykonany, gwarantuje wygodę i komfort noszenia.

Kolor, tkanina, sposób wykończenia

O ile fasony poszczególnych modeli garniturów ślubnych, zostały opisane powyżej, o tyle o kolorze, rodzaju materiałów, a także sposobach wykończenia, należy wspomnieć nieco więcej:

 • W modzie ślubno-weselnej dominuje klasyczna paleta barw – czerń, granat, grafit, szarość, kobalt – to najchętniej wybierane kolory, które doskonale odpowiadają wymogom oficjalnego dress code. Warto pamiętać, że jasne garnitury mają na ogół niższy stopień sformalizowania, aniżeli modele w ciemniejszych odcieniach.
 • Najbardziej wygodny i praktyczny jest garnitur wykonany z wełny. Jest to naturalny surowiec, charakteryzujący się wieloma pozytywnymi właściwościami. Niewielki dodatek włókien sztucznych sprawia, że garnitur jest bardziej wytrzymały i mniej podatny na zagniecenia.
 • Staranne wykończenie – eleganckie guziki, odpowiedni kąt opadania kozerki, właściwa szerokość klap, a także nisko umieszczony punkt środkowy marynarki – to bardzo ważne elementy, które wpływają na ogólny wizualny odbiór stylizacji.

Smoking

Ten klasyczny rodzaj ubrania wieczorowego ma bardzo formalny charakter. Sprawdzi się w sytuacji, gdy przyjęcie planowane jest wieczorową porą. Szykowny smoking ma kolor czarny, choć równie popularne są modele ciemnogranatowe (tak zwane midnight blue). Wyłogi w marynarce bardzo często pokryte są delikatnym jedwabiem lub welurem, a na spodniach smokingowych widnieje lampas. Do smokingu niezbędne są odpowiednie dodatki – pas smokingowy, koszula z łamanym kołnierzykiem, mucha.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5142-Marynarka-smokingowa-CALIVAR-PLM-3S-011-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5141-Spodnie-meskie-smokingowe-CALIVAR-PLM-6S-011-G.html

Koszula ślubna

Bazą stylizacji ślubnej jest garnitur lub smoking, a niezbędnym dopełnieniem outfitu powinna być koszula, dopasowana charakterem do oficjalnego wydarzenia. Ubranie musi mieć określony fason, który odpowiada wymogom ślubnego dress code:

 • Koszula obowiązkowo powinna mieć mankiety zapinane na spinki.
 • Jedynym właściwym kolorem jest biel, która pasuje zarówno do czarnego, jak i granatowego czy szarego garnituru. Biały odświeża, odmładza i rozświetla cerę.
 • Do muszki pasuje kołnierzyk łamany lub włoski. Stylizację z krawatem dopełni z kolei koszula z kołnierzykiem pół-włoskim.
 • Koszule smokingowe mają najczęściej wszytą z przodu bondurę.
 • Ubranie na ślub powinno być wykonane z naturalnych surowców, które zapewniają skórze komfort termiczny. W modzie męskiej dominuje bawełna, która jest odpowiednio wytrzymała i odporna.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-2054-Koszula-meska-PLM-1X-006-B.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5374-Koszula-meska-EMAHO-PLM-1X-576-B.html

Kilka słów o dodatkach

Bardzo ważnym elementem stylizacji ślubnej są dodatki, które podkreślają wyjątkowy charakter wydarzenia.

 • Pas smokingowy.

Pan Młody występujący w smokingu, obowiązkowo potrzebuje pasa, który kolorystycznie dopełnia look lub całkowicie go przełamuje. Pas smokingowy w kolorze ciemnogranatowym będzie doskonale równoważył całość, a model w odcieniu bordowym doda stylizacji twista.


Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-3314-Pas-smokingowy-PLM-LX-008-G.html

 • Mucha.

Jedyne słuszne towarzystwo dla smokingu. Stylowa muszka to ciekawy akcent, od którego nie można oderwać wzroku. Model w stonowanym odcieniu przypadnie do gustu miłośnikom klasycznej elegancji. Wzorzysta muszka to z kolei idealna alternatywa dla panów, ceniących najnowsze trendy.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6241-Mucha-wiazana-PLM-MX-303-G.html

 • Krawat.

Ma bardziej uniwersalny charakter od muchy. Krawat obowiązkowo samodzielnie zawiązany to obowiązkowe dopełnienie stylizacji ślubnej.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5235-Krawat-meski-PLM-KX-770-G.html

 • Poszetka.

Do kieszonki znajdującej się z przodu marynarki po lewej stronie – tak zwanej brustaszy, należy włożyć jedwabną lub lnianą chusteczkę – poszetkę, najlepiej w kolorze białym, która trafnie dopełnia oficjalny look.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4919-Poszetka-PLM-HX-216-B.html