Wszystkie osoby, które żywo interesują się modą męską znają kilka niezwykłych faktów i ciekawostek dotyczących niektórych ubrań oraz dodatków. Nawet jeśli uważasz się za modowego eksperta, z pewnością nie wiesz wszystkiego.. poznaj historię stylowych fasonów oraz zobacz, jakie są najpopularniejsze mity dotyczące komponowania stylizacji.
Butonierka
Mała dziurka umiejscowiona w lewej klapie marynarki. Pierwotnie wykorzystywana była jako dziurka do zapięcia guzika blisko szyi. Takie rozwiązanie sprawdzało się podczas chłodniejszych dni. Z czasem funkcja praktyczna została wyparta przez funkcję ozdobną. Eleganccy mężczyźni wpinają w nią kwiat lub inną ozdobę. Butonierka najczęściej wykorzystywana jest podczas komponowania stylizacji na wizytowe okazje np. przyjęcie ślubne lub bal. Co ciekawe – butonierka bywa mylona z brustaszą, czyli małą kieszonką na piersi marynarki, w którą wkłada się poszetkę – ozdobną chusteczkę.
Polówka
Koszulka polo na początku noszona była przez graczy polo. W latach 20 XX wieku tenisista Renee Lacoste zmienił strój graczy, na który ówcześnie składały się koszule z długimi rękawami i flanelowe spodnie. Lacoste zaczął występować w ubiorze własnego projektu – bawełnianej koszulce, z krótkim rękawem, kołnierzykiem i listwą z guzikami. W 1933 roku Lacoste założył własną firmę, a na koszulkach zaczęło pojawiać się logo marki – krokodyl.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-9081-Gladki-T-shirt-polo-w-kolorze-morskim.html
Na właściwą stronę zapięte
Męskie ubrania mają guziki przyszyte po prawej stronie, a damskie fasony mają guziki przyszyte po lewej stronie. Takie rozróżnienie ma kilka teorii pochodzenia, ale najpopularniejsza wskazuje, iż w poprzednich epokach takie umieszczenie guzików na ubraniach zamożnych pań pozwalało na szybsze zapięcie przez zwykle wówczas praworęczne służące. Kobiety z biedniejszych warstw społecznych zaczęły naśladować wyższe sfery i również w ten sposób przyszywały guziki na sukniach. W przypadku ubrań męskich, w których guziki przyszyte były po prawej stronie, chodziło o swobodne korzystanie z broni – trzymanej zazwyczaj w prawej dłoni. Broń nie zahaczała o ubranie w takim przypadku.
Moda z wojska
Można śmiało powiedzieć, że moda męska czerpie bardzo dużo inspiracji z wojska. Ponadczasowe chinosy nosili jako pierwsi angielscy żołnierze, którzy stacjonowali w Indiach. Luźne, lekkie spodnie doskonale sprawdzały się w tamtejszym klimacie. Spodnie typu chino miały wówczas wyłącznie beżowy kolor. Aktualnie dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-9124-Meskie-basicowe-spodnie-w-kolorze-khaki.html
Kardigan zaś swoją nazwę zawdzięcza generałowi angielskiego pochodzenia. James Brudenell hrabia Cardigan spopularyzował rozpinany sweter wśród brytyjskiej armii podczas wojny krymskiej w XIX wieku.
Fasony SLIM FIT nie są dedykowane wyłącznie dla szczupłych osób
Wbrew powszechnej opinii taliowane czy też dopasowane kroje nie są zarezerwowane wyłącznie dla szczupłych osób. Panowie o mocnej budowie ciała również mogą z powodzeniem nosić ubrania SLIM FIT. Jest to uniwersalny fason, który doskonale prezentuje się na różnych rodzajach męskich sylwetek. Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego rozmiaru ubrania.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-9212-Meska-biala-koszula-w-mikrowzor.html
Czarny garnitur jest mniej uniwersalny niż model w granatowym wydaniu
Marynarka i spodnie w czarnym kolorze sprawdzają się na wieczorowe okazje – przyjęcia, spotkania, bale odbywające się po godzinie 18. To również doskonały wybór na.. pogrzeb. Zdecydowanie bardziej uniwersalny jest garnitur w granatowym wydaniu, który pasuje zarówno na wieczór, jak i do pracy czy na co dzień.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8616-Granatowa-marynarka-garniturowa-P22SF-3G-019-G-S.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8615-Granatowe-spodnie-garniturowe-P22SF-6G-019-G-S.html