Umiejętne dopasowanie fasonu poszczególnych elementów garderoby do rodzaju posiadanej sylwetki to gwarancja sukcesu udanej stylizacji. Znajomość własnych wad i zalet pozwala na takie dobranie koszuli, spodni czy marynarki, które umożliwią podkreślenie mocnych stron budowy ciała i subtelne odwrócenie uwagi od ewentualnych niedoskonałości. Męskie sylwetki można najogólniej rzecz ujmując podzielić na cztery typy, opisane w poniższym artykule.

Kwadrat

To bardzo wymagający rodzaj sylwetki – osoba o takiej budowie ciała najczęściej ma niewysoki wzrost i duży brzuch. Ręce są krótkie, a szyja szeroka. Sekretem udanej stylizacji jest taki dobór ubrań i dodatków, które zatuszują mankamenty i poprawią wizualne proporcje sylwetki.

Marynarka

Idealna marynarka dla mężczyzny o sylwetce przypominającej kwadrat ma krój jednorzędowy z długimi i smukłymi klapami. Odpowiedni będzie fason zapinany na jeden lub dwa guziki. Na tak wymagającej budowie ciała najlepiej prezentuje się marynarka w ciemnym, jednolitym kolorze lub ta z subtelnym printem w podłużny, wąski prążek.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6385-Marynarka-garniturowa-PLACIDO-PLM-3G-226-D.html

Koszula

Dopełnieniem każdej męskiej stylizacji jest koszula. Osoba o pełnej twarzy, z szeroką szyją i odstającym brzuchem, najkorzystniej wygląda w nieco luźniejszym kroju – REGULAR FIT, z kołnierzykiem typu kent (ma długie wyłogi). Model w neutralnym kolorze, o jednolitej strukturze będzie strzałem w dziesiątkę. Trikiem wysmuklającym sylwetkę jest krawat w kolorze kontrastującym do koszuli, który uzupełni look.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4977-Koszula-meska-WALTER-PLM-1X-462-C.html

Spodnie

Osoba o pełnych kształtach powinna wybierać górę i dół stylizacji – marynarkę i spodnie w tym samym kolorze. Dzięki temu całość wygląda proporcjonalnie i schludnie. Spodnie powinny mieć prostą, zaprasowaną w kant nogawkę i właściwą długość – niekiedy konieczne może okazać się wykonanie poprawek krawieckich.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6384-Spodnie-meskie-garniturowe-PLACIDO-PLM-6G-226-D.html

Prostokąt

Drugi bardzo popularny typ męskiej sylwetki. Osoba o takiej budowie ciała jest na ogół wysoka i ma wąskie ramiona. Zadaniem poszczególnych elementów stylizacji – koszuli, marynarki i spodni jest zatuszowanie mankamentów i skierowanie uwagi otoczenia na zalety sylwetki.

Marynarka

Osoba o imponującym wzroście dobrze wygląda w marynarce zapinanej na dwa lub trzy guziki. Szczupły mężczyzna może sobie pozwolić na model dwurzędowy lub ten z szerokimi klapami. Idealny będzie fason SLIM FIT, z modnym wzorem np. w kratę.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6919-Marynarka-garniturowa-GENIL-P20SF-3G-002-S.html

Koszula

Pod spód marynarki można założyć koszulę i kamizelkę lub sweter. Wielowarstwowa stylizacja optycznie poszerzy sylwetkę, przywracając jej właściwe proporcje. Trikiem, który można wykorzystać podczas budowania outfitu, jest wybór koszuli w kontrastującym do marynarki kolorze. Zamiast krawata, lepsza będzie mucha, która wizualnie zaokrągli owal twarzy.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6228-Mucha-PLM-MX-301-G.html

Spodnie

Komponowanie stylizacji na zasadzie kontrastów – ciemna góra (marynarka) i jasny dół (spodnie), odwróci uwagę od wzrostu. Pożądanym dodatkiem jest pasek, w kolorze innym niż spodnie – do jasnych chinosów idealny będzie granatowy lub brązowy pasek, a do czarnych lub grafitowych jeansów sprawdzi się pasek w beżowym, lub szarym odcieniu.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6563-Pasek-do-koszul-PLM-PX-999-C.html

Trójkąt

Klasyczny „trójkąt” to szeroki dół – biodra i brzuch i wąska góra – ramiona. Zaburzone proporcje ciała można skutecznie odwrócić lub je zamaskować poprzez właściwe dopasowanie kroju, koloru czy wzoru ubrań oraz dodatków. Stylizacja powinna skupiać się na górnych partiach ciała – must-have są wzorzyste koszule i marynarki wypełnione w ramionach.

Marynarka

Model z szerokimi, rozłożystymi klapami zrównoważy szeroki dół. Osoba o sylwetce przypominającej trójkąt świetnie prezentuje się w modnych zestawach koordynowanych, łączących wzorzystą marynarkę z jednolitymi spodniami. Elementem, o którym nie można zapomnieć, jest ciekawa poszetka, która skieruje uwagę na tors.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6849-Poszetka-P20SP-HX-065-X.html

Koszula

Mężczyzna o wąskich ramionach może pozwolić sobie na koszule z poprzecznie ułożonym printem. Taki model doda objętości w górnych partiach ciała i genialnie ożywi look. Do koszuli warto dobrać jednolity dodatek – muchę lub krawat.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5888-Koszula-meska-PLM-1X-534-X.html

Spodnie

Klasyczne spodnie z prostą nogawką, w jednolitym ciemnym kolorze zatuszują wady sylwetki. Ważnym dopełnieniem stylizacji są buty, w tym samym kolorze co spodnie – taki trik wizualnie wydłuży i wysmukli dół.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4992-Spodnie-meskie-BENTON-PLM-WX-191-Z.html

Odwrócony trójkąt

Taki rodzaj męskiej sylwetki określa się terminem „atletyczna”. To najbardziej pożądany typ, o którym marzy większość mężczyzn. Osoba o takiej budowie ciała nie ma trudności w komponowaniu stylizacji na różne okazje – codzienne, oficjalne czy wieczorowe. Na „odwróconym trójkącie” praktycznie wszystko wygląda dobrze – taliowane koszule, dobrze dopasowane marynarki czy spodnie z lekko zwężaną nogawką. Mężczyzna o atletycznej budowie nie ma również problemów z doborem dodatków i akcesoriów – w tym przypadku ograniczenie stanowi jedynie wyobraźnia i.. dress code.