Niektóre męskie elementy garderoby z pewnością można porównać do jin i jang – symbolu dopełnienia i dualizmu. Krawat i poszetka, buty i pasek, marynarka i koszula – wybierając jedno, należy zwrócić uwagę, jak prezentuje się drugie – jaka jest jego forma, kolor czy charakter. Modowe duety, które warto znać, pozwalają na świadome budowanie własnego wizerunku – nie trzeba być ekspertem, żeby wiedzieć, że do brązowych butów najlepszy jest pasek w tym samym kolorze, a motyw pojawiający się na krawacie powinien być kontynuowany na poszetce.

Buty i pasek

Dwa podstawowe dodatki w modzie męskie – buty i pasek. Obuwie podobnie jak inne elementy męskiej garderoby mogą mieć różny stopień formalności. Za najbardziej wizytowe uważa się lakierki czy oksfordy z gładkiej skóry. Mniej oficjalne są monki czy derby, które wspaniale pasują zarówno do klasycznych spodni z nogawką w kant, jak i do jeansów czy chinosów. W hierarchii formalności niższą pozycję zajmują brogsy i mokasyny, a za najbardziej casualowe uznaje się adidasy, espadryle, trampki, klapki czy sandały. Podobnie wygląda sprawa w przypadku męskich pasków. Ogólna zasada wskazuje, iż najbardziej oficjalny jest pasek z jednolitej skóry, w czarnym kolorze, z prostą klamrą w kolorze srebra lub mosiądzu. Mniej wizytowe są paski z plecionki lub zamszu, w granatowym, szarym, bordowym, brązowym czy zielonym kolorze.

 • Do eleganckich butów w czarnym kolorze pasuje pasek w tym samym odcieniu, z prostokątną klamrą.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5718-Obuwie-meskie-PLM-BX-073-C.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-3280-Pasek-meski-PLM-PX-776-C.html

 • Do casualowych lub smart casualowych butów – brogsów, mokasynów, monków w brązowym odcieniu pasuje pasek w tym samym kolorze.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-2968-Obuwie-meskie-PLM-BX-022-A.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5777-Pasek-meski-PLM-PX-776-E.html

 • Do sandałów, klapek czy trampek warto założyć pasek z plecionki, w ciekawej tonacji kolorystycznej.

Spinki do mankietów i dodatki biżuteryjne

Eleganckie modele koszul męskich mają mankiety zapinane na spinki. Ten sposób wykończenia wspaniale podkreśla wizytowy charakter koszuli. Mankiety na spinki doskonale prezentują się w towarzystwie szykownego garnituru i innych równie klasycznych dodatków – krawata lub muchy. Spinki podobnie jak koszule, marynarki czy spodnie mogą mieć różne stopnie formalności. Najbardziej klasyczne – spinki w kolorze platyny, mają kwadratowe lub prostokątne kształty. Mniej wizytowe są spinki o owalnym kształcie, pokryte kolorowymi emaliami. Spinki pełnią wiele funkcji jednocześnie – akcentują look oraz utrzymują mankiet w ryzach. Srebrne, platynowe czy złote spinki są dodatkiem biżuteryjnym, który dobiera się, biorąc pod uwagę inne akcesoria biżuteryjne – zegarek, obrączkę czy bransoletę.

 • Srebrne lub platynowe spinki pasują do biżuterii w tym właśnie kolorze.
 • Spinki w kolorze żółtego złota dobrze komponują się z dodatkami w tym samym odcieniu.

Warto wziąć również pod uwagę kolor koszuli, to której spinki są zakładane:

 • Srebrne i platynowe pasują do tkanin w zimnej tonacji kolorystycznej – bieli, kości słoniowej, błękitu.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5374-Koszula-meska-EMAHO-PLM-1X-576-B.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6593-Spinki-do-mankietow-PLM-IX-206-S.html

 • Spinki z żółtego złota dobrze komponują się z koszulą w ciepłej tonacji kolorystycznej – kremowej, brzoskwiniowej.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-3162-Spinki-do-mankietow-PLM-IX-040-Z-0000.html

Krawat lub mucha i poszetka

Kolor czy wzór pojawiający się na krawacie, warto dopasować do poszetki, czyli ozdobnej chusteczki, którą wkłada się do brustaszy. Krawat to elegancki dodatek, który zakłada się na specjalne okazje. Wyższy stopień formalności ma mucha, która pasuje do kołnierzyka pół-włoskiego lub łamanego. Poszetka w odcieniu korespondującym do koloru ozdoby na szyi, świadczy o znajomości trendów i nienagannym guście. Dodatki w jednolitym kolorze są bardziej wizytowe od tych, na których dominują przykuwające uwagę wzory.

 • Do granatowego krawata dobrze jest dobrać poszetkę w tej samej tonacji kolorystycznej lub ze wzorem, na którym widoczna jest barwa subtelnie nawiązująca do tej występującej na ozdobie szyi.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6835-Krawat-meski-P20SP-KX-115-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6683-Poszetka-P20SF-HX-043-X-00000.html

 • Do bordowej muchy pasuje poszetka w tym samym odcieniu – taki duet prezentuje się niezwykle szykownie i elegancko.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4207-Mucha-PLM-MX-109-D.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4987-Poszetka-PLM-HX-216-D.html

Spodnie i skarpety

Kolor skarpet dobrze jest dopasować do koloru spodni – jest to szczególnie ważny aspekt w przypadku stylizacji wizytowych, czyli tych bazujących na klasycznych elementach męskiej garderoby – spodniach garniturowych i marynarce. Wybierając skarpety, należy postawić na dobry gatunkowo model, z wysokiej jakości bawełny, o odpowiedniej długości – takiej, która zarywa łydkę (należy zwrócić na to uwagę podczas siadania – podciągający się materiał spodni, w przypadku zbyt krótkich skarpet, odsłoni łydkę, co jest zdecydowanie w złym guście).

 • Do ciemnych spodni należy dopasować skarpety w równie ciemnej tonacji kolorystycznej – do czarnych idealne będą czarne, a do granatowych spodni sprawdzą się zarówno czarne, jak i granatowe czy grafitowe skarpety.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6673-Spodnie-meskie-garniturowe-BADAJOZ-P20SF-6G-013-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4013-Skarpetki-Dots-Socks-DTS-SX-083-C.html

 • Do jasnych spodni pasują skarpety w jasnej tonacji kolorystycznej – do modelu w beżowym odcieniu odpowiednie będą dodatki w tym samym kolorze.