„Ikona” to określenie, które należy stosować z umiarem. Nie każdy dobrze ubrany mężczyzna może być utożsamiany z ikoną. Za prawdziwy wzór, ideał mody męskiej z powodzeniem można uznać mężczyznę, który ma doskonałe wyczucie stylu i smaku. Zręcznie komponuje poszczególne elementy garderoby, które tworzą gustowną stylizacyjną całość. Ikoną mody męskiej można nazwać mężczyznę, który zna dress code i świadomie go stosuje lub w akceptowany sposób łamie. Pewny siebie, z dystansem do świata i sztywnych zasad rządzących męską elegancją. Ikona mody to przede wszystkim genialne źródło inspiracji, które można wykorzystać w codziennych, oficjalnych i wieczorowych stylizacjach.

Gianni Agnelli

Żył w latach 1921 – 2003. Włoch z pochodzenia, którego rodzina miała wielopokoleniowe tradycje. Dziadek Gianniego był założycielem koncernu Fiat, którymi to samochodami jeździ prawie połowa europejczyków. Gianni Angelli kontynuował rodzinne tradycje i zajął się prężnie działającym biznesem. Pod wodzą żywiołowego Włocha, Fiat zarabiał krocie. Z wykształcenia Gianni był prawnikiem, z zamiłowania zaś doskonałym koneserem mody i elegancji, która zawsze emanowała z jego stylizacji.

Cechy charakterystyczne „włoskiego stylu”

Zaletą stylu dżentelmena z Włoch było zręczne łącznie elementów klasycznej elegancji z nowoczesnymi trendami i ekstrawaganckimi dodatkami. Gianni nosił zegarek na mankiecie koszuli, co prezentowało się ciekawie i niestandardowo. Choć można byłoby to uznać za błąd i faux-pas, to w przypadku Angellego o pomyłce nie mogło być mowy. Tym, czego z pewnością nie brakowało w garderobie szykownego Włocha były garnitury, które stanowiły bazę stylizacji zarówno codziennych, jak i oficjalnych czy wieczorowych. Styl Gianniego można określić jednym terminem „sprezzatura”. Jest to swego rodzaju filozofia, która wpływa na to, jak dobiera się ubrania, dodatki i akcesoria, a także to, w jaki sposób świadomie wprowadza się do stylizacji indywidualne urozmaicenia. Typowe dla Angellego było noszenie podwiniętych rękawów koszuli lub marynarki, celowe nieprecyzyjne wiązanie krawata, w którym szersza część była krótsza od węższej.

Garnitur

W garderobie mężczyzny inspirującego się stylem Gianniego Angellego nie może zabraknąć stylowego garnituru. Model dwuczęściowy składający się z taliowanej marynarki i dobrze dopasowanych spodni prezentuje się nienagannie i stylowo. Garnitur w kolorze grafitowym, granatowym czy kobaltowym, z powodzeniem wpisuje się w najnowsze trendy. Look bazujący na garniturze dopełni elegancka koszula z kołnierzykiem pół-włoskim, który świetnie wygląda w towarzystwie wzorzystego krawata. Sugerując się stylem modnego Włocha, do stylizacji można przemycić nieszablonowe dodatki – skórzane mokasyny i zegarek założony na mankiet koszuli.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5981-Marynarka-garniturowa-JAGO-PLM-3G-217-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5980-Spodnie-meskie-garniturowe-JAGO-PLM-6G-217-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5911-Koszula-meska-PLM-1X-565-F.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6277-Krawat-meski-PLM-KX-788-G.html

Fred Astaire

Największa ikona nie tylko klasycznej elegancji, ale przede wszystkim musicalu. Fred Astaire przyszedł na świat w 1899 roku, w Nebrasce. Jego korzenie sięgają dalekiej Australii, skąd pochodzili jego przodkowie. W wieku 7 lat prezentował swoje taneczne umiejętności, występując wraz z siostrą Adele. W roku 1917 utalentowane rodzeństwo zadebiutowało na Broadwayu. Lata 20  i 30 to niepodzielna dominacja mistrza tańca, na amerykańskich i londyńskich scenach. Pierwszym musicalem, w którym wystąpił Fred, był „Wesoły rozwód”, który uczynił z młodego tancerza wchodzącą gwiazdę Hollywood. Przebojem okazały się produkcje „Wenus tańczy” czy „Karioka”, z udziałem Astaire. Jego wieloletnią partnerką taneczną i sceniczną została zjawiskowa Ginger Rogers.

Najwyższy poziom elegancji

Myśląc o Fredzie Astaire, nie można zapomnieć o szykownym fraku i cylindrze. Tak prezentował się sceniczny wizerunek tancerza i aktora musicalowego. Również na co dzień Astaire stawiał na elegancję, w najlepszym wydaniu. Alternatywą dla fraku był męski żakiet, który sprawdzał się w wydaniu casualowym. Bez względu na dobór poszczególnych elementów garderoby, Fred Astaire prezentował się elegancko, stylowo i nienagannie. Na spacerze czy w sytuacjach nieformalnych, tancerza można było spotkać w modnych zestawach koordynowanych, które składały się z dobrze dopasowanej do sylwetki marynarki i spodni. Fred stawiał na naturalne kolory, z uniwersalnej palety barw. Dopełnieniem zestawu koordynowanego była najczęściej koszula z kołnierzykiem typu button-down.

Zestaw koordynowany

Duet łączący marynarkę i spodnie, które różnią się kolorem – jego nasyceniem czy temperaturą, to tak zwany zestaw koordynowany, który ma niższy stopień sformalizowania, aniżeli klasyczny garnitur. W zestawie koordynowanym często marynarka różni się od spodni wzorem, który na górnym elemencie garderoby może się pojawić, a na dolnym niekoniecznie. Taka stylizacja sprawdzi się na co dzień – na spacer, spotkanie z przyjaciółmi czy randkę. Look ogra koszula z kołnierzykiem button-down w jednolitym kolorze.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6318-Marynarka-meska-ORO-PLM-3X-315-S.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4941-Spodnie-meskie-NILO-PLM-WX-197-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4636-Koszula-meska-CAROLMAN-PLM-1X-373-B.html

Humphrey Bogart

Jeden z największych aktorów wszech czasów. Humphrey Bogart to symbol silnego, pewnego siebie i zdecydowanego mężczyzny, który lubi cygara i kocha whisky. Ikona kina przyszła na świat w 1899 roku w Nowym Jorku. W pierwszych latach życia sprawiał wiele trudności wychowawczych. Porzucił studia na rzecz walki na froncie I wojny światowej. Kariera aktorska Bogarta rozpoczęła się w wyniku przypadku w 1921 roku, na deskach brooklyńskiego teatru. Humphreya wciągnęło bez reszty aktorstwo, któremu oddał się całkowicie. Ukoronowaniem jego kariery było otrzymanie Oskara za najlepszą męską rolę w filmie „Afrykańska królowa”. Szersza publiczność z pewnością zapamiętała go z roli w kultowej „Casablance”.

Prochowiec, kapelusz i cygaro

Na większości zdjęć, które wykonano Bogartowi, aktor odziany jest w beżowy, dwurzędowy prochowiec, który pojawia się w towarzystwie kapelusza. Dopełnieniem wizerunku ekranowego twardziela był papieros lub cygaro. Humphrey Bogart cenił elegancję również w casualowym wydaniu – bazą jego stylu codziennego były białe koszule, szare garnitury oraz wełniane płaszcze. Aktor stawiał na neutralne kolory, proste fasony i klasyczne dodatki.

Biała koszula

Klasyczna biała koszula z kołnierzykiem to idealna baza wielu stylizacji – zarówno tych w casualowym stylu, jak i bardziej oficjalnym.  Model z wysokojakościowej bawełny zapewni komfort noszenia. Neutralny kolor z łatwością podda się stylizacjom i dopasuje do pozostałych elementów garderoby – marynarki, spodni, krawata lub muchy. Wybierając koszulę, warto zwrócić uwagę na sposób zapięcia mankietów, rodzaj kołnierzyka i sposób wykończenia ubrania.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5843-Koszula-meska-ASANA-PLM-1X-509-B.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5909-Koszula-meska-PLM-1X-565-B.html

Clark Gable

Genialny przyszły aktor przyszedł na świat w 1901 roku w Ohio. Dzieciństwo i młodość Clarka Gable upłynęła na ciężkiej pracy na polach naftowych. Dopiero po osiągnięciu dojrzałości, Clark zaczął się kształcić w kierunku sztuki aktorskiej. Laureat Oskara i pięciokrotny małżonek, którego wizerunek po dziś dzień przyprawia damską część społeczeństwa o szybsze bicie serca, pozostaje niekwestionowaną ikoną Hollywood i mody.

Synonim klasy i stylu

Pisząc o Clarku Gable, nie sposób nie wspomnieć o charakterystycznych garniturach, które nosił aktor – marynarki z wypełnieniem na ramionach, spodnie z wysokim stanem i eleganckie dodatki. Na co dzień, aktor stawiał na proste fasony – materiałowe spodnie, koszule (pod którymi nie nosił podkoszulek, które według ówczesnych kanonów były niezbędnym dopełnieniem), kapelusze i krawaty.

Eleganckie dodatki

Inspirując się stylem Clarka Gable, nie można zapomnieć o dodatkach – wzorzystych krawatach, kapeluszach, eleganckim obuwiu czy zegarkach ze skórzaną bransoletą. Dodatki i akcesoria to bardzo ważne elementy stylizacji i w wielu sytuacjach decydują o stopniu sformalizowania outfitu.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4919-Poszetka-PLM-HX-216-B.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5003-Obuwie-meskie-PLM-BX-059-C.html