Moda męska przesycona jest kolorami – neutralnymi, delikatnymi, a także tymi, w bardziej wyrazistym, nasyconym odcieniu. Umiejętne „żonglowanie” barwami w stylizacji stanowi nie lada wyzwanie – szczególnie dla osób, które dopiero co rozpoczynają przygodę z komponowaniem zestawów codziennych, biznesowych czy wizytowych. Jak poprawnie łączyć kolory? Czym kierować się, wybierając odcień poszczególnych elementów? Co zdecydowanie nie wygląda dobrze?

Psychologia koloru

Kolory mają genialną moc oddziaływania na otoczenie. Osobie noszącej konkretną barwę, często przypisuje się określone cechy charakteru lub kompetencje. Jednym z najpopularniejszych kolorów wykorzystywanych w psychologii biznesu jest niebieski. Wszystkie odcienie – od jasnych błękitnych, poprzez indygo, na ciemnym granacie skończywszy, sprawiają, że osoba, która wybiera takie stylizacje, postrzegana jest jako pewna siebie, zdecydowana, profesjonalna i opanowana. Kolor biały z kolei skutecznie odświeża wizerunek – sprawia, że look wygląda lekko, nowocześnie i stylowo.

Zobacz tutaj: Biała koszula męska do stylizacji eleganckich i casualowych (pakolorente.com) 

Kolory formalne i nieformalne

Niektóre barwy utożsamiane są z formalnym dress code, podczas gdy inne lepiej nadają się na mniej wizytowe, codzienne okazje. Do oficjalnych kolorów z pewnością można zaliczyć jednolite odcienie białego, czarnego, granatowego czy grafitowego. Niższą pozycję w hierarchii formalności zajmują kolory, takie jak róż, fiolet, zieleń czy bordo. Za najmniej wizytowe uważa się wzorzyste tkaniny, które sprawdzają się na co dzień. Alternatywą dla klasycznych gładkich kolorów są odcienie pastelowe – mięta, écru czy błękit.

Zobacz tutaj: Różowa koszula biznesowa w fasonie slim Fit (pakolorente.com) 

Ubrania jednolite i wzorzyste

Męska garderoba powinna być różnorodna. Oprócz gładkich ubrań dobrze aby znalazły się w niej wzorzyste fasony, które skutecznie ożywiają look i przełamują jego zachowawczy charakter. Jednolite tkaniny są bardziej wizytowe, ale printy również mogą mieć różny stopień formalności. Na oficjalne okazje sprawdzą się koszule, marynarki czy spodnie w delikatny mikrowzór, który nie rozprasza nadmiernie uwagi. Na co dzień można sobie pozwolić na więcej swobody, w komponowaniu stylizacji – modne motywy kwiatowe czy zwierzęce, będą nieszablonowym urozmaiceniem codziennej rutyny.

Zobacz tutaj: Koszula męska w papugi (pakolorente.com) 

Jak poprawnie łączyć kolory?

Nie wszystkie kolory do siebie pasują i ładnie wyglądają w jednej stylizacji. Elementem, którego z pewnością należy unikać, jest zestawienie jednego koloru, różniącego się temperaturą i nasyceniem. Warto również wystrzegać się łączenia dwóch ciemnych barw np. czarnych spodni i granatowych butów. Dwa jasne kolory również nie zawsze prezentują się dobrze np. beżowe chinosy i białe skarpetki.

Czego unikać?

  • Tego samego koloru, różniącego się odcieniem (nasyceniem, temperaturą, intensywnością) w jednej stylizacji.
  • Zestawiania kilku ciemnych kolorów, blisko siebie (np. czarne spodnie, grafitowe skarpety i granatowe buty).
  • Nadmiaru jasnych barw, które mogą wyglądać zbyt infantylnie (dobrze jest wprowadzić przynajmniej jeden mocny akcent np. w dodatkach).
  • Zbyt dużej ilości kolorów – warto trzymać się „zasady trzech kolorów w jednej stylizacji, gdzie jeden odcień jest dominujący”.

Zasada 3 kolorów

To jedna z podstawowych zasad, definiujących dobry styl. Trzy kolory w jednej stylizacji, wśród których jeden odcień jest dominujący, a pozostałe dwa stanowią jego tło i dopełnienie, w zupełności wystarczą, aby prezentować się schludnie, modnie i elegancko. Komponując look, dobrze jest wybrać neutralną bazę, opierającą się na kolorach z klasycznej palety barw i wyraziste dodatki, które dodadzą twista całości. Do granatowego garnituru i białej koszuli, z powodzeniem można dobrać bordowe lub brązowe akcesoria – pasek i buty. Do zestawu koordynowanego – beżowych spodni i brązowej marynarki, można dopasować koszulkę polo w żółtym, różowym lub fioletowym odcieniu.

Kolory a pora roku

Kolory stylizacji można swobodnie wkomponować w aktualną porę roku. Wiosną i latem chętniej sięga się po jasne, optymistyczne i żywe barwy. W męskiej garderobie dominuje wówczas biały, błękitny, bladoróżowy czy szary. Czarne dodatki zostają zastąpione akcesoriami w brązowym odcieniu. W sezonie jesienno-zimowym, w stylizacjach przeważają ciemne, stonowane i intensywne kolory – grafit, granat czy bordo. Taka kolorystyka ma również praktyczne uzasadnienie – na ciemnych ubraniach i dodatkach nie widać tak bardzo śladów, które pozostawia po sobie niesprzyjająca deszczowa pogoda.

Zobacz tutaj: Marynarka garniturowa męska w granatowym kolorze w kratę (pakolorente.com) 

Zobacz tutaj: Spodnie męskie garniturowe granatowe Slim Fit w ciekawą kratę (pakolorente.com) 

Kolory a pora dnia

Drugim pomocnym czynnikiem podczas komponowania stylizacji i dopasowywania kolorów, obok pory roku, jest pora dnia. Klasyczna czerń jest mile widziana głównie po godzinie 18, kiedy to założenie jasnych spodni czy marynarki może być traktowane jako faux-pas. Na przyjęcie odbywające się w porze lunchu lepiej jest założyć granatowy, błękitny, grafitowy lub szary garnitur.

Zobacz tutaj: Szara marynarka męska Slim Fit | Marynaka w 100% wełniana (pakolorente.com) 

Zobacz tutaj: Szare spodnie do garnituru męskie wykonane z 100% wełna (pakolorente.com) 

Najlepsze połączenia

Kilka kolorów z klasycznej palety doskonale łączy się ze sobą i gwarantuje stylizacyjny sukces, bez względu na czas i okoliczności – zaliczyć można do nich:

  • Czarny, biały, bordowy.
  • Granatowy, błękitny, brązowy.
  • Szary, różowy, grafitowy.
  • Bordowy, écru, zielony.