Szelki w modzie męskiej pojawiły się mniej więcej w XVIII wieku i od tego czasu cieszyły się zarówno olbrzymią popularnością, jak i niechlubnym niebytem. Z początku mężczyźni pokochali ten dodatek za jego funkcjonalność i praktyczność, by z czasem zastąpić go zwykłym paskiem. Choć dzieje szelek przypominają sinusoidę, to współcześnie przeżywają prawdziwy renesans. Nowocześni, eleganccy panowie, mający doskonałe wyczucie stylu i trendów, noszą je nie tylko do stylizacji wizytowych, ale i codziennych – bo szelki to dodatek, który pasuje każdemu, bez względu na rodzaj posiadanej sylwetki czy okoliczności.

Dlaczego szelki zostały zastąpione paskiem?

Dodatek przypominający formą obecne szelki pojawił się w modzie użytkowej mniej więcej w XVIII wieku i szturmem zdobył męskie serca. Panowie docenili szelki za ich wysoką uniwersalność i funkcjonalność. W czasie I wojny światowej szelki, które podtrzymywały spodnie na właściwej wysokości i nie krępowały ruchów ciała, zostały zastąpione zwykłym paskiem. Wpływ na ten fakt miała zapewne łatwość w zakładaniu paska oraz to, że na jego wyprodukowanie zużywano mniej materiału.

Do jakich spodni pasują szelki?

Nie wszystkie spodnie nadają się do noszenia w towarzystwie szelek. Najlepiej w tym celu sprawdzają się spodnie pozbawione szlufek, które z założenia dedykowane są do paska. Spodnie, które najlepiej prezentują się w otoczeniu szelek, mają z reguły wyższy stan, a niekiedy również są wyposażone w specjalne miejsca, do których można przypiąć szelki za pomocą guzików.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szelki?

Wybór szelek nie różni się niczym od wyboru pozostałych dodatków – należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego są one wykonane, staranność wykończenia, a także metodę, którą szelki przypinane są do spodni. Najpopularniejsze są dwa modele męskich szelek – materiałowe nierozciągliwe, które mają specjalną regulację długości, oraz te w całości wykonane z elastycznej gumy. Szelki mogą być przypinane do spodni za pomocą guzików lub klipsów – tak zwanych „żabek”. Wybór konkretnego modelu zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji i upodobań.

Czy szelki wpływają na wizualną percepcję sylwetki?

Jedną z przyczyn niesłychanej popularności szelek jest fakt, że genialnie wysmuklają one sylwetkę. Sprawdzą się zarówno w przypadku osób o mocnej, przysadzistej budowie ciała, jak i tych, których postura jest nienaganna i proporcjonalna.

Zobacz tutaj: Szelki męskie P000B-DX-013-C – Pako Lorente

Jakie są dwie najpopularniejsze metody, przypinania szelek do spodni?

Szelki można przymocować do spodni za pomocą guzików – to rozwiązanie jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy spodnie zostały w nie faktycznie wyposażone, a szelki zamiast klipsów mają na końcu pętelki, do których można bez problemu włożyć guzik. Inną metodą są „żabki”, czyli klipsy, które przyczepia się do materiału spodni. Zarówno jedna, jak i druga metoda ma swoje zalety. Minusem „żabek” może być to, że podczas długotrwałego użytkowania, uszkadzają one tkaninę ubrania.

Dlaczego szelki nierozciągliwe są lepsze od tych z gumy?

Powodem, dla którego szelki z materiału uważane są za lepsze od tych z gumy, jest to, że te pierwsze są znacznie bardziej wytrzymałe i odporne. Dodatek w całości wykonany z gumy może podczas użytkowania tracić fason, co sprawia, że szelki przestają pełnić swoją pierwotną funkcję.

Jaka jest różnica, pomiędzy szelkami układającymi się na plecach w X i Y?

Większość mężczyzn, którzy noszą na co dzień szelki, nie wskazuje znaczących różnic pomiędzy dodatkiem, którego paski układają się na plecach w kształcie litery Y czy X. Jest to tylko i wyłącznie aspekt wizualny, którego wybór zależy od indywidualnych preferencji czy upodobań. Szelki, których paski układają się w kształcie litery X, przypięte są z tyłu spodni w dwóch miejscach, zaś te, w których paski układają się w kształt litery Y – wyłącznie w jednym.

Zobacz tutaj: Szelki męskie P000B-DX-013-D – Pako Lorente

Czy kolor dodatku ma kontrastować do pozostałych elementów stylizacji?

Szelki to wyrazisty dodatek, obok którego nie można przejść obojętnie. Z pewnością ich noszenie świadczy o nienagannym guście, znajomości najnowszych trendów, a także ponadczasowej klasie i elegancji. Dobrze, aby szelki odróżniały się kolorystycznie od koszuli, T-shirta czy swetra, z którym są noszone w duecie. Model w wyrazistym odcieniu np. bordowym, zielonym czy filetowym, to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Absolutnym hitem są szelki spersonalizowane, wzorzyste – takie, których motyw nawiązuje do wykonywanego zawodu, pasji czy zainteresowań osoby, która nosi niebanalny dodatek.

Czy szelki można nosić na co dzień?

Męskie szelki można nosić nie tylko do stylizacji wizytowych bazujących na garniturze i koszuli z kołnierzykiem. Równie dobrze wyglądają one w zestawie codziennym, którego filarem są spodnie materiałowe, sweter z golfem czy stylowy longsleeve. W zależności od koloru czy materiału, z którego dodatek jest wykonany, szelki mogą mieć różny stopień formalności.

Zobacz tutaj: Szelki męskie P000B-DX-013-G – Pako Lorente

Dlaczego szelki to idealny pomysł na prezent?

Święto Zakochanych, Boże Narodzenie, Mikołajki, Dzień Ojca czy Dziadka – szelki to doskonały pomysł na prezent z okazji, wyjątkowego dnia. Pięknie zapakowane sprawią radość obdarowanemu. Szelki można podarować nawet tej osobie, która na co dzień nosi paski – dodatek w klimacie retro, będzie dobrym pretekstem, by zacząć odważniej eksperymentować z własnym stylem, co z pewnością zakończy się stylizacyjnym sukcesem.

Zobacz tutaj: Szelki męskie P000B-DX-013-W – Pako Lorente