Krawat to jeden z najważniejszych dodatków w męskiej garderobie. Utożsamiany ze stylem klasycznej elegancji, prezentuje różne oblicza, dopełniając stylizacje o odmiennym stopniu sformalizowania. Ten modny dodatek zachwyca różnorodnością kolorów, wzorów i fasonów – w wydaniu oficjalnym sprawdzi się krawat z jedwabiu, w stonowanym kolorze. Na mniej formalne okazje idealny będzie nowoczesny model dziergany tak zwany „knit”, który genialnie pasuje do wzorzystych koszul i tych z kołnierzykiem typu button-down. Krawat dopełnia look, akcentuje jego charakter oraz podkreśla indywidualny styl i upodobania.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6278-Krawat-meski-PLM-KX-789-A.html
Dawniej i dziś
Współczesna forma krawata znacznie odbiega od tej, która dominowała już w XVII wieku i była noszona przez Chorwatów. Dawniej krawaty były znacznie krótsze od modeli obecnych, a także zdecydowanie bardziej szerokie. Mówiąc oględnie, przypominały bardziej niemowlęce śliniaki, aniżeli eleganckie dodatki, dopełniające wizytowej stylizacje. Choć ówczesny krawat był krótszy od tego dzisiejszego, jego długość nie raziła w oczy z uwagi na fakt, że spodnie, które nosili wówczas mężczyźni miały znacznie wyższy stan – dzięki temu końcówka krawata prawidłowo sięgała klamry od paska.
Dlaczego kiedyś krawaty były szersze i krótsze?
Różnice w budowie krawata ówczesnego i współczesnego są zauważalne już na pierwszy rzut oka. Krawaty były szersze, z uwagi na fakt, że zarówno klapy marynarek, jak i ronda kapeluszy były znacznie bardziej okazałe. Dzięki temu krawat prezentował się proporcjonalnie i elegancko, w towarzystwie dwurzędowych marynarek, z szerokimi klapami. Długość dodatku była z kolei adekwatna do wysokości stanu w spodniach, który w przeciwieństwie do czasów obecnych (w których spodnie kończą się na wysokości pasa) sięgały talii.
Ewolucja krawata
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że współcześnie krawaty przeżywają swój prawdziwy renesans. Jest to jeden z najchętniej wybieranych dodatków, który dopełnia zarówno stylizacje oficjalne i wieczorowe, jak i te o bardziej nieformalnym charakterze. Szeroki wybór dostępnych modeli – wzorów i kolorów stanowi doskonałe świadectwo tej tezy. Zgodnie z panującymi trendami, współczesny krawat ma około 7-9 cm szerokości – choć wartości te mogą się różnić, w zależności od projektanta czy aktualnie lansowanej mody. Jeszcze parę lat temu absolutnym hitem był krawat typu „śledzik”, który był znacznie węższy od modeli tradycyjnych.
Jedwabny, poliestrowy, wełniany, dziergany
Eleganckie krawaty uszyte są z jedwabiu, który pasuje do pozostałych – równie szykownych elementów stylizacji. Jedwab to naturalny surowiec, który wspaniale wpisuje się w klimat outfitów wizytowych i biznesowych. Tańszym zamiennikiem jedwabiu jest poliester, który jest wytrzymały, odporny i łatwo dostępny. W wydaniu casualowym idealnie sprawdzają się krawaty z bardziej mięsistych, matowych tkanin – tweedu lub wełny. Rodzaj materiału to bardzo ważny aspekt, który w decydującej mierze wpływa na stopień sformalizowania dodatku.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6266-Krawat-meski-PLM-KX-774-G.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4681-Krawat-meski-PLM-KX-601-N.html
Krój
Na pierwszy rzut oka krawaty nie różnią się znacznie pomiędzy sobą fasonem, czyli konstrukcją. Podłużny kawałek materiału może jednak mieć odmienne wykończenie, które wpływa na jego ogólną prezencję:
- Płócienna wkładka.
Umiejscowiona wewnątrz materiału krawata – to właśnie od niej zależy jaki węzeł uda się zrobić (mały lub okazał, bardziej sztywny lub sprężysty).
- Końcówki.
Zarówno końcówka krótsza, jak i dłuższa krawata zamknięta jest tippingiem, z tego samego materiału co krawat.
- Pętelka.
Niektóre modele wyposażone są w pętelkę, która przytrzymuje drugi koniec krawata, sprawiając, że całość prezentuje się nienagannie i stylowo.
Sposób wiązania
To właśnie od węzła, który utworzy się pod szyją, zależy to, jak dodatek prezentuje się na tle całej stylizacji. Większość mężczyzn popełnia zasadniczy błąd – nie dopasowując rozmiaru węzła do proporcji i owalu twarzy, a także do rodzaju kołnierzyka koszuli. Jednym z prostszych węzłów jest ten nazywany „four in hand”, który jest bardzo uniwersalny i zawsze prezentuje się niezwykle szykownie. Warto również pamiętać, że nauka wiązania krawata to proces, którego nie można skrócić do kilku lekcji przed ważnym wydarzeniem, na które dodatek jest obowiązkowy. Niektórym mężczyznom nauka poprawnego wiązania krawata zajmuje kilka lat, podczas których dochodzą oni do perfekcji. To, od rodzaju wykonanego węzła zależy w dużej mierze to, jak udana jest stylizacja.
Dopasowany do twarzy i koszuli
Zaletą krawata jest fakt, że bardzo pozytywnie wpływa on na wizualny odbiór sylwetki. Krawat wysmukla i wydłuża tors. To idealny dodatek dla panów, borykających się z nadprogramowymi kilogramami oraz nieproporcjonalną budową ciała. Rodzaj krawata – jego długość i szerokość należy dopasować do pozostałych elementów stylizacji – w szczególności do szerokości klap w marynarce oraz do wysokości stanu spodni. Prawidłowo zawiązany krawat musi sięgać klamry paska. Warto również zwrócić uwagę na owal twarzy i rodzaj kołnierzyka. Wszystko powinno ze sobą idealnie współgrać i tworzyć zgrabną całość. Krawat musi być dobrze dociągnięty i zaciśnięty – tak, aby górny guzik kołnierzyka nie był widoczny.
Sposoby na „urozmaicenie” krawata
Mężczyźni dobrze czujący się w świecie mody, którzy mają doskonałe wyczucie stylu, mogą pozwolić sobie na małe eksperymenty, które poniosą atrakcyjność dodatku:
- Spinka.
Dodatek biżuteryjny, który idealnie współgra z krawatem, pełniąc bardzo praktyczną funkcję – utrzymuje materiał w ryzach, zapobiegając jego przesuwaniu się. Spinki do krawatów dostępne są w wielu wersjach – bardziej klasycznych, wykonanych ze srebra lub złota, a także tych fantazyjnych – z grawerami, emaliowanych, w ciekawych kolorach.
- Wiązanie.
W internecie z powodzeniem można znaleźć bardzo wiele pomysłów na fantazyjne wiązanie krawata. Należy jednak uważać, aby dodatek nie zdominował stylizacji i nie przytłoczył sylwetki.
- Asymetria.
Wytrawni znawcy mody pozwalają sobie często na odrobinę nonszalancji np. pozostawienie węższej części krawata dłużej od tej przedniej, która jest szersza.
Wzór
Wzorzyste krawaty to idealna alternatywa dopełniająca casualowy look. Dodatek, na którym dominują printy to dobry sposób na ożywienie stylizacji i przełamanie jej zachowawczego charakteru, z którym siłą rzeczy krawat jest utożsamiany. Wzorzysty krawat spodoba się osobom, które nie boją się eksperymentować z własnym stylem.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5725-Krawat-meski-PLM-KX-741-Z.html
Krawat a inne elementy stylizacji
Dobór krawata – jego koloru, wzoru czy materiału, z którego jest wykonany, powinien być zdeterminowany między innymi fasonem pozostałych elementów stylizacji:
- Koszula.
Ma kluczowe znacznie podczas wyboru krawata – ważny jest rodzaj kołnierzyka, a także kolor koszuli. Do jednolitych modeli pasuje w zasadzie każdy krawat – bordowy, granatowy czy grafitowy. Poruszając się w klasycznej palecie barw trudno popełnić błąd. Do wzorzystych koszul pasuje z kolei krawat jednolity, który skutecznie równoważy całość i nadaje stylizacji harmonii. Krawat pasuje do niemal każdego rodzaju kołnierzyka – kenta, button-down, włoskiego, pół-włoskiego. Tego rodzaju dodatku nie należy zakładać do koszuli ze stójką czy modelu z kołnierzykiem łamanym, który został stworzony z myślą o innym rodzaju dodatków – muchach.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5996-Koszula-meska-ASANA-PLM-1X-595-B.html
- Marynarka.
Szerokość krawata musi odpowiadać szerokości klap w marynarce. Warto również zwrócić uwagę na kolor i jego umiejętne dopasowanie do barwy dodatków. Do marynarek wizytowych, o klasycznym kroju pasuje zarówno krawat z jedwabiu, jak i ten wykonany z wełny. Z modelem sportowym, o casualowym kroju koresponduje bardziej nieformalny krawat np. knit.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6361-Marynarka-meska-PLM-3X-309-G.html
- Poszetka.
Dobrym pomysłem jest kolorystyczne dopasowanie poszetki do krawata. Oczywiście nie jest to reguła, której należy się sztywno trzymać – dodatki w kontrastującym odcieniu również będą prezentowały się nieszablonowo i ciekawie.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6217-Poszetka-PLM-HX-392-X.html