Puchówka to obowiązkowy element w garderobie na sezon zimowy. Kurtka z praktycznym i ciepłym wypełnieniem zadba o komfort termiczny, osłoni tułów przed przewianiem i wychłodzeniem, a przy tym genialnie dopełni stylizację dedykowaną na chłodniejsze dni. Model z kapturem, kieszeniami, wysokim kołnierzem i podszewką to uniwersalny fason, który bez trudu dopasuje się do pozostałych części outfitu. Kurtka z puchowym wypełnieniem będzie prezentowała się nienagannie i schludnie, jeśli zadba się o nią we właściwy sposób. Jak prać, suszyć i przechowywać puchówkę? Na co należy uważać, podczas czyszczenia, a czego absolutnie się wystrzegać?
Puchówka – gorący must-have
Klasyczna kurtka z puchowym wypełnieniem – naturalnym lub syntetycznym to doskonały wybór na chłodniejsze, jesienno-zimowe dni. Model o casualowym kroju – z kieszeniami (wewnętrznymi i zewnętrznymi), stójką lub kołnierzem, obszernym kapturem, miękką podszewką, zapinany na suwak, sprawdzi się na co dzień i na pół-formalne okazje. Kurtka o dłuższym kroju – zakrywającym pośladki, może być noszona w duecie z marynarką. Fason o krótszym fasonie – ze ściągaczami w pasie i przy mankietach jest swobodniejszy i lepiej komponuje się ze sportowymi elementami garderoby (bluzami, jeansami czy dresami).
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7955-Zielona-kurtka-z-szelkami-M21WF-5X-031-Z.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8186-Kurtka-meska-P21WN-5X-034-W.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8003-Kurtka-meska-P21WN-5X-033-N.html
Wielkość kurtki ma znaczenie
To, w jaki sposób można wyprać kurtkę, zdeterminowane jest w dużej mierze przez rozmiar ubrania. Długie okrycie wierzchnie (np. sięgające kostek), o oversizowym kroju (luźnym, nieopinającym sylwetki), może nie zmieścić się do klasycznej pralki automatycznej – w takiej sytuacji rozsądnym rozwiązaniem wydaje się, oddanie kurtki do specjalistycznego punktu, w którym bez trudu puchówka zostanie wyczyszczona i odświeżona.
Pranie – tylko wtedy, gdy faktycznie jest taka potrzeba
Niezależnie od fasonu i rodzaju wypełnienia puchówki (naturalne lub syntetyczne), kurtka nie powinna być prana zbyt często. W przypadku okryć z syntetycznym wypełnieniem zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ takie modele mogą się zniekształcać, tracić fason i właściwości. Puchówkę należy prać wyłącznie wtedy, gdy faktycznie jest taka potrzeba – nie częściej niż raz na sezon. W przypadku małych, powierzchownych zabrudzeń, w zupełności wystarczy przetarcie plamy wilgotną ściereczką.
Ręcznie lub w pralce
Większość producentów na metce ubrania umieszcza istotne informacje dotyczące pielęgnacji odzieży. Na metce można zatem znaleźć zalecaną temperaturę prania, ewentualną możliwość wykorzystania do tego celu pralki automatycznej, wskazanie konkretnego rodzaju środków piorących czy metodę suszenia okrycia. Jeśli na metce znajduje się informacja o konieczności prania ręcznego, w żadnym wypadku nie należy wkładać puchówki do pralki, ponieważ może się to wiązać ze zniszczeniem ubrania oraz utratą jego praktycznych właściwości.
Zapięta i wywinięta na lewą stronę
Przed praniem należy wyjąć wszystkie rzeczy z kieszeni kurtki (wewnętrznych i zewnętrznych), następnie zaleca się wywinięcie okrycia na lewą stronę i dokładne zapięcie suwaka (lub guzików – jeśli w ten sposób zapinana jest kurtka). Taki sposób postępowania sprawia, że proces prania jest najmniej inwazyjny i ryzykowny – kurtkę można wówczas bezpiecznie prać w pralce (jeśli producent dopuszcza taką możliwość).
W odpowiednich środkach i we właściwej temperaturze
Do prania okrycia wierzchniego z wypełnieniem – naturalnym lub syntetycznym, należy wykorzystać specjalistyczne środki piorące. Zdecydowanie zaleca się unikać środków wybielających i zmiękczających. Szczególną ostrożność warto zachować w przypadku puchówek z naturalnym wypełnieniem (najczęściej gęsim) – takie kurtki należy prać wyłącznie w płynach do pierza, które nie usuwają z niego delikatnej warstwy natłuszczającej, niezbędnej do tego, aby okrycie skutecznie izolowało ciepło. Kurtkę pierze się w temperaturze zalecanej przed producenta ubrania – na ogół nieprzekraczającej 60 stopni Celsjusza.
Suszona w pozycji leżącej
Równie ważne, jak pranie jest odpowiednie suszenie okrycia wierzchniego. Kurtkę puchową dobrze jest suszyć w pozycji leżącej, która nie powoduje odkształcenia się ubrania, utraty fasonu czy praktycznych właściwości. Puchówkę należy co jakiś czas wytrzepać, oklepać i rozbić dłońmi, ewentualnie zbijające się pierze.
Trik z piłkami tenisowymi
Często polecanym zabiegiem, mającym na celu uniknięcie „zbijania się” pierza w jedną, zwartą masę, jest włożenie do pralki – podczas prania, kilku piłek tenisowych, które w momencie obracania się bębna, będą uderzały w ubranie, dzięki czemu puchowe wypełnienie pozostanie luźne i rozbite.