Perfekcyjnie wyprasowana koszula jest elementem ubioru eleganckiego mężczyzny z klasą. Niezależnie od okoliczności – czy mowa o spotkaniu biznesowym, randce, przyjęciu – nienaganny i schludny wygląd jest niezwykle ważny. Żeby koszula odpowiednio układała się na sylwetce i zawsze prezentowała się doskonale, nie wystarczy jednak chwycić żelazko i rozpocząć prasowanie. Podczas wykonywania tej czynności, należy kierować się kilkoma prostymi zasadami. O to praktyczne podpowiedzi jak poprawnie wyprasować męską koszulę z kołnierzykiem!
Kolejność
Podczas prasowania koszuli bardzo ważna jest kolejność wykonywanych w trakcie czynności. Ubranie należy zacząć prasować od kołnierzyka. Płasko rozłożony kołnierzyk trzeba prasować od wewnętrznej strony, a następnie zewnętrznej – kierując się od brzegów do środka. W kolejnym etapie prasujemy tylną, górą część koszuli – naciągając materiał na wąską część deski. Przód koszuli i rękawy prasujemy na końcu.
Rękawy
W zależności od tego, czy mamy do uprasowania koszulę z długim rękawem i mankietami na guziki lub na spinki, czynność będzie wyglądała nieco inaczej:
- Mankiety na guziki.
Taki fason prasujemy, przechodząc od wewnętrznej do zewnętrznej strony mankietu. Guziki omijamy.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-9038-Biala-koszula-meska-w-granatowy-drobny-print.html
- Mankiety na spinki.
Mankiety na spinki prasujemy najpierw od strony zewnętrznej, a następnie wewnętrznej. Po uprasowaniu jednego z mankietów rozpoczynamy prasowanie całego rękawa, rozkładając go uprzednio na desce wzdłuż szwu. Czynność zaczynamy od połowy długości, przechodząc wpierw w kierunku mankietu, a później w górę – w kierunku ramion.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4106-Koszula-meska-ODO-P000B-1X-407-B.html
Zagniecenia
Wiele osób nie radzi sobie podczas prasowania z pionowymi zagnieceniami, które tworzą się na rękawie. Można tego jednak uniknąć w prosty sposób – wystarczy odwrócić koszulę w taki sposób, by niezaprasowany kant, znalazł się pośrodku, a następnie przejechać po nim rozgrzanym żelazkiem. Na końcu należy wyprasować przód i tył koszuli. Warto również pamiętać, żeby nie omijać przestrzeni pomiędzy guzikami.
Technika
Dysponując odpowiednią techniką i wprawą, prasowanie koszuli z kołnierzykiem i długim rękawem, nie powinno zająć więcej niż 5-10 minut. Po uprasowaniu ubranie należy powiesić na solidnym wieszaku, zapinając dwa guziki przy kołnierzyku (co zapobiega deformacji koszuli). Do prasowania można wykorzystać specjalną wodę do żelazka, o subtelnym zapachu, która dodatkowo usprawnia czynność.
Kilka podstawowych zasad
Oprócz wyżej wymienionej kolejności wykonywania poszczególnych czynności oraz konieczności rozwieszenie koszuli po uprasowaniu, warto również pamiętać o kilku innych aspektach:
- Prasować należy tylko czyste koszule. Zabrudzenia na materiale czy przebarwienia mogą bowiem zostać utrwalone po kontakcie z żelazkiem.
- Zarówno powierzchnia żelazka, jak i deski powinna być bezwzględnie czysta.
- Najlepiej prasuje się lekko wilgotne koszule.
- Ubrania wykonane z ciemnego materiału dobrze jest prasować przez bawełnianą ściereczkę, aby uniknąć efektu błysku na tkaninie.
Tkanina i jej wpływ na czynność prasowania
Najlepiej prasuje się koszule z naturalnych materiałów, takich jak bawełna. Model, który w składzie ma przewagę bawełnianych włókien można szybko, sprawnie i starannie uprasować nawet w kilka minut. Do tego koszula z bawełny ma wiele innych zalet – jest wygodna w noszeniu, praktyczna, przewiewna i uniwersalna.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8991-Elegancka-biala-koszula-meska.html