JAKI PASEK BĘDZIE PASOWAŁ DO SPODNI?

Pasek powinien pasować do rodzaju spodni i charakteru samej stylizacji. Niektórzy mężczyźni noszą paski w nieprawidłowy sposób lub dobierają takie modele, które nie komponują się z głównymi częściami zestawu. Zobacz, jak wybrać idealny dodatek, który nie tylko spełni praktyczną funkcję, ale i będzie korespondował z indywidualnym stylem. Pamiętaj również o kilku podstawowych zasadach, które skutecznie poprawią Twój wygląd!

Kiedy pasek, a kiedy szelki?

Jeśli spodnie mają szlufki, zawsze, bez względu na okoliczności należy założyć do nich pasek. Inaczej wygląda sytuacja, gdy szlufek nie ma lub spodnie mają podwyższony stan – w takim przypadku, odpowiednie będą szelki. Zarówno pasek, jak i szelki mają za zadanie utrzymać spodnie na właściwej wysokości i dopełnić stylizację. Błędem stylizacyjnym, którego nigdy nie należy popełniać, jest za to, łączenie jednego i drugiego dodatku.

Odpowiednia długość i szerokość

Prawidłowo dopasowany pasek ma odpowiednią długość i szerokość. W przypadku drugiego aspektu sprawa jest niezwykle prosta – dodatek powinien mieć taką szerokość, która umożliwia jego swobodne włożenie do szlufek w spodniach. Za szeroki – nie zmieści się, a za wąski – będzie wyglądał nieestetycznie. Poszczególne modele różnią się pod tym względem i zawsze lepiej jest zmierzyć szerokość szlufki i porównać wymiar z szerokością paska. Drugim niezwykle istotnym wymiarem jest długość paska, którą dobiera się do obwodu pasa. Idealny dodatek jest dłuższy o 13-16 cm od obwodu pasa. Każdy producent podaje precyzyjne wymiary uwzględniające zarówno długość, jak i szerokość paska.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8143-Pasek-meski-P000B-PX-807-G.html

Materiał

Większość męskich pasków wykonana jest ze skóry – licowej (matowej lub lakierowanej). Tańsze modele dostępne są ze skóry ekologicznej lub materiału np. plecionki, która świetnie pasuje do jeansów, szortów czy chinosów. Wizytowe paski, które genialnie komponują się ze spodniami garniturowymi, najczęściej uszyte są z wysokojakościowej skóry, która akcentuje formalny charakter stylizacji.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7535-Pasek-meski-PLM-PX-805-G.html

Jaki pasek do spodni wizytowych?

Do modelu garniturowego pasuje pasek ze skóry, w stonowanym, klasycznym kolorze np. czarnym lub ciemnobrązowym, z prostą, elegancką klamrą. Kolor paska dobrze jest dobrać do innych skórzanych akcesoriów np. obuwia oraz do spodni.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5315-Pasek-meski-P000B-PX-805-C.html

Jaki pasek do spodni casualowych?

Do jeansów, chinosów, szortów, warto dobrać równie nieformalne dodatki, które podkreślą casualowy styl. Must-have jest model z kolorowej plecionki, który fantastycznie ożywia look. Paski z plecionki, materiału czy te z klamrami o fantazyjnym kształcie to prosty i skuteczny sposób na dodanie stylizacji twista.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7698-Pasek-meski-P20WF-PX-002-G.html

Pasek a inne dodatki

Dodatki podobnie jak główne części zestawu powinny ze sobą współgrać. Pasek najczęściej dobiera się do obuwia oraz ewentualnej torby/aktówki/plecaka. W tym przypadku dobrze jest wziąć pod uwagę zarówno charakter dodatku, jak i jego kolor czy materiał, z którego jest wykonany. Do materiałowych espadryli czy skórzanych mokasynów odpowiedni będzie pasek z plecionki. Do oksfordów lub monków znacznie lepiej sprawdzi się klasyczny pasek, z gładkiej skóry z prostokątną klamrą.

Kiedy należy wymienić pasek?

Jeśli pasek nosi wyraźne ślady użytkowania – jest popękany, znoszony, klamra jest uszkodzona, a dziurki nadmiernie poszerzone, należy niezwłocznie wymienić dodatek na nowy. Podobna sytuacja pojawia się wówczas, gdy pasek jest niewygodny w noszeniu – jest za ciasny. Warto również pamiętać, że za długi pasek wygląda nieestetycznie, a prawidłowo dodatek powinien być zapięty na środkową dziurkę.