Męskie akcesoria cieszą się rosnącą popularnością – szczególnie te, których zadaniem jest dopełnienie marynarki. Ozdobne poszetki czy piny bez trudu można znaleźć w każdym sklepie – stacjonarnym czy internetowym z odzieżą i konfekcją dedykowaną dla mężczyzn. Choć większość podążających za najnowszymi trendami panów wie doskonale czym jest brustasza i butonierka, to w dalszym ciągu zdarzają się osoby, które mylą te dwa elementy marynarki. Dodatkową trudnością jest umiejętne dobranie dodatków uzupełniających zarówno kieszonkę, jak i umiejscowioną w klapie marynarki dziurkę.

Brustasza czy butonierka?

Dwa podobnie brzmiące słowa, definiują zupełnie dwie różne rzeczy. Brustasza to niewielka kieszonka znajdująca się z przodu marynarki, po lewej stronie. W brustaszę wyposażona jest zdecydowana większość wizytowych modeli. Kieszonka ta wymaga dopełnienia w postaci poszetki, która oznacza z kolei ozdobną chusteczkę. Poszetka może być jednolita lub wzorzysta, może być również złożona w dowolny sposób – kwadrat, trójkąt czy puf. Chusteczkę bardzo często dobiera się do krawata lub muchy – ale nie jest to reguła. Panowie, którzy lubią modowe eksperymenty bardzo często decydują się na model w kontrastującym do koloru marynarki, koszuli czy krawata odcieniu, lub ten z wyrazistym printem – w kropki, wzory geometryczne czy kwiaty.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6212-Poszetka-PLM-HX-387-X.html

Butonierka to nic innego jak mała dziurka, umiejscowiona na lewej klapie marynarki. W tańszych modelach może być ona zaszyta, co wymaga interwencji krawcowej i przywrócenia pierwotnej funkcji butonierki, do której można włożyć ozdobny kwiat, pin lub inny biżuteryjny dodatek.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6418-Marynarka-garniturowa-LAZARO-PLM-3G-218-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6335-Marynarka-garniturowa-JERARDO-PLM-3G-222-G.html

Pierwotne przeznaczenie

W modzie męskiej nic nie jest kwestią przypadku – pierwotnie, mała dziurka w klapie służyła do zapinania marynarki pod samą szyję. Dzięki temu lepiej chroniła ona tułów przed wychłodzeniem i przewianiem. Współczesne fasony zapinane są oczywiście niżej – na dwa lub trzy guziki, a dziurka w klapie pełni wyłącznie funkcję dekoracyjną. Butonierkę można ozdobić sztucznym lub żywym kwiatem, włożyć do niej pin lub przypinkę metalową, lub biżuteryjną.

Dodatki do butonierki

Kwiat – żywy lub sztuczny

Jedna z najpopularniejszych opcji. Po tego typu alternatywę sięgali już azteccy żołnierze około 2000 lat p.n.e. W przypadku Azteków, których umundurowanie nie różniło się kolorem, kolor kwiatu symbolizował fakt, po której stronie walczył dany żołnierz. Egipcjanie z kolei przypinali żywe kwiaty do ubrania z uwagi na ich wspaniałą woń i efekt odświeżenia. Pomysł, aby kwiat włożyć do dziurki w klapie marynarki, zainicjowała królowa Wiktoria, podczas ślubu z księciem Albertem – podarowała ona ukochanemu kwiaty, które ten włożył do butonierki. Współcześnie kwiaty – zarówno żywe, jak i sztuczne wykorzystuje się jako element ozdobny stylizacji formalnych i wieczorowych – na ślub, przyjęcie, bal czy inne równie wytworne wydarzenie. Do butonierki najbardziej pasuje żywy goździk, róża, gardenia lub orchidea. Ważne, aby kwiat nie był zbyt duży. Najlepiej sprawdza się pojedynczy kwiat, pozbawiony listków. Minusem żywych kwiatów jest ich krótka żywotność – wybierając się na przyjęcie, które trwa kilka godzin, lepiej jest postawić na sztuczną ozdobę, która prezentuje się równie efektownie. Kwiatki wykonane z lnu, aksamitu, bawełny czy najpopularniejszego – filcu, to prawdziwy strzał w dziesiątkę.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5311-Pin-do-marynarki-PLM-IP-046-S.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5306-Pin-do-marynarki-PLM-IP-034-X.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4880-Pin-do-marynarki-PLM-IP-003-F.html

Spinki typu supełki

Zaskakujący jest fakt, że niektóre akcesoria, można wykorzystać zarówno do mankietów koszuli, jak i do butonierki. Takim dodatkiem jest spinka, wyglądająca jak supełek, wykonany z elastycznych sznurków. Wybór podobnych spinek jest ogromny – różnią się one kolorem, wielkością i sposobem wykonania.

Małe muchy

Wspaniale prezentuje się w klapie marynarki ozdobny pin w kształcie małej muchy. Dodatek może być kolorystycznie dobrany do muchy pod szyją. Pin to oryginalne i nieszablonowe uzupełnienie wizytowej, oficjalnej lub wieczorowej stylizacji – na przyjęcie, spotkanie czy romantyczną kolację.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5301-Pin-do-marynarki-PLM-IP-025-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5300-Pin-do-marynarki-PLM-IP-025-A.html

Biżuteria i przypinki metalowe

Mają bardziej minimalistyczny charakter niż żywe kwiaty czy piny. To delikatna ozdoba, która stanowi swoisty „smaczek” całej stylizacji. Szeroki wybór dostępnych wzorów umożliwia dopasowanie ozdoby, która może subtelnie nawiązywać do zainteresowań czy upodobań. Dla fana futbolu świetnym wyborem będzie spinka w kształcie piłki nożnej, a zapalonemu miłośnikowi natury spodoba się ta z podobizną wilka lub drzewa.

Czy akcesoria do butonierki są obowiązkowe?

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie, nie jest oczywista. Z jednej strony bowiem dopełnienie butonierki nie jest dla nikogo obowiązkowe, choć w przypadku stylizacji na wytworne przyjęcie czy ślub przyjęło się, że taka ozdoba praktycznie zawsze się pojawia. Jeśli marynarka została wyposażona w butonierkę – a współczesne modele wizytowe na ogół są, dobrze jest zapełnić tą starannie wykonaną niewielką dziurkę stosownym akcesorium.

Butonierkowy dress code

Choć nie istnieją odgórnie ustalone zasad dotyczące akcesoriów do butonierki, dobrze jest pamiętać, o następujących kwestiach:

  • Żywy kwiat włożony do butonierki nie może być uwiędnięty.
  • Dobrze jest wybierać kwiaty o delikatnej woni, która nie drażni nosa.
  • Kwiat powinien być mały, pojedynczy, pozbawiony listków.
  • W aktualne trendy wpisują się małe bukieciki, które są tworzone specjalnie do butonierek i mogą być kontynuacją np. bukietu Panny Młodej.
  • Pin – sztuczny kwiat czy mini mucha może, ale nie musi być kolorystycznie dobrana do innych elementów stylizacji (koszuli, marynarki, krawata czy muchy).
  • Ozdobny pin lub przypinka biżuteryjna to doskonały pomysł na prezent – starannie zapakowana ozdoba z pewnością ucieszy obdarowanego.

Dlaczego warto ozdabiać butonierkę?

Zalet z noszenia dodatków dedykowanych do butonierki jest wiele, do najważniejszych można zaliczyć:

  • Dopełnienie butonierki akcentuje wyjątkowy styl outfitu – biznesowego, oficjalnego czy wieczorowego. Niewielką ozdobę biżuteryjną można założyć do pracy, a żywy kwiat na przyjęcie.
  • Decydując się na konkretną ozdobę, można w zawoalowany sposób zakomunikować otoczeniu własne upodobania, zainteresowania czy pasje.
  • To ciekawy sposób na ożywienie stylizacji i dodanie jej twista.