Krawat to klasyczny element męskiej garderoby, bez którego trudno jest sobie wyobrazić kompletną stylizację wizytową. Współcześnie szeroki wybór dostępnych modeli – różniących się wzorami, kolorami czy sposobem wykonania, umożliwia umiejętne łączenie krawata z casualowymi fasonami – koszulami button-down, sportowymi marynarkami czy wełnianymi swetrami. Największą popularnością wśród nieformalnych krawatów cieszy się knit, czyli dziergany „męski zwis”, który prezentuje się stylowo i ciekawie.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4681-Krawat-meski-PLM-KX-601-N.html
Definicja
Klasyczny krawat to nic innego jak pasek materiału, zawiązywany pod szyją – na kołnierzu koszuli, a niekiedy bezpośrednio wokół szyi. To dodatek typowo męski, choć niekiedy dopełnia on również stylizacje damskie. W latach 70-tych handlowa nazwa krawata brzmiała „ozdobny zwis męski”. Krawaty dostępne są w wielu różnych modelach, o odmiennym stopniu formalności, który wyznaczany jest przez rodzaj materiału, krój, kolor czy dominujący wzór.
Historia
Geneza powstania współczesnej wersji krawata jest długa i zawiła. Od zarania dziejów stosowano bowiem różnego rodzaju ozdoby szyi – chusty, szale czy sznurki. Początkowo dodatek pełnił funkcję praktyczną – chronił przed chłodem i wiatrem, dopiero w późniejszym czasie zaczęto zwracać uwagę na funkcję ozdobną, która podnosiła walory estetyczne stroju.
Chiny
Pierwsze wzmianki dotyczące krawata znaleziono w Chinach, a konkretnie w grobowcu cesarza – Qin Shi Huanga. Ówczesne ozdoby szyi bardziej przypominały co prawda chusty, ale były zarówno praktycznym, jak i ozdobnym elementem stroju. W III w. p. n. e. Chińscy żołnierze z dumą nosili stylowe chusty, które akcentowały ich oryginalny wygląd.
Rzym
O obecności krawatów – a konkretnie ozdobnych chust na szyi rzymian, świadczy podobizna legionistów uwieczniona na kolumnie Trajana z 113 roku. Rzymskie chusty nazywano focalami – skutecznie chroniły przed chłodem, dodatkowo zdobiąc strój.
Chorwacja
To właśnie dzięki chorwackim żołnierzom krawaty stały się popularną męską ozdobą w Europie. Na rycinach z XVII wieku Chorwaccy żołnierze mieli zawiązane pod szyją, w gruby węzeł, chusty, które kolorem czy wzorem, nawiązywały do zamożności i świadczyły o stopniu wojskowym osoby noszącej ozdobę. Co ciekawe – współcześnie 18 października jest narodowym dniem krawata w Chorwacji.
Francja
Ludwik XIV podczas wizytacji wojsk francuskich i chorwackich, w roku 1660 zachwycił się barwnymi ozdobami na szyi przeciwników. Ten ciekawy akcent tak mu się spodobał, że formację, która nosiła chusty, nazwał „Royal Crawattes” – co brzmi łudząco podobnie do współczesnego „krawata”.
Kołnierz – idealny kompan dla krawata
Bazowym elementem męskiej garderoby jest koszula. Wszystkie stylizacje – casualowe, biznesowe czy wieczorowe, zbudowane są na odpowiedniej koszuli, której fason, kolor czy wzór, musi być nie tylko dobrze dobrany do sylwetki (jej mocnych i słabych stron) i upodobań, ale przede wszystkim do stopnia formalności wydarzenia, na które ubranie jest zakładane. Ważnym czynnikiem determinującym charakter koszuli jest rodzaj kołnierzyka. W modzie męskiej wyróżnia się cztery podstawowe kołnierzyki:
- button-down, czyli kołnierzyk na guziczki typowy dla koszul casualowych;
- kent, czyli model klasyczny, najbardziej uniwersalny, idealny na co dzień, do pracy czy na wieczór;
- włoski lub pół-włoski, elegancki i stylowy, charakteryzujący się szerokim rozstawieniem wyłogów;
- łamany, dedykowany do muchy, najbardziej szykowny i wizytowy.
Ogólna zasada dobierania dodatków polega na właściwym dopasowaniu rodzaju krawata (czy muchy) do kołnierza koszuli, a także jej koloru i ewentualnego wzoru:
→ Do kołnierza button-down, kenta, włoskiego czy pół-włoskiego pasuje krawat.
→ Do kołnierza łamanego nie pasuje krawat.
→ Muchę można nosić w duecie z każdym kołnierzykiem, aczkolwiek jest to dodatek utożsamiany przede wszystkim z wizytowym stylem (koszula z kołnierzem na guziki może w tym przypadku nie być najlepszym wyborem).
Różne oblicza krawata
Krawaty, tak jak inne elementy męskiej garderoby – koszule, spodnie czy marynarki różnią się charakterem (stopniem formalności):
- Materiał.
Za najbardziej wizytowe uważa się krawaty ze szlachetnego jedwabiu. Bardziej nieformalne są modele z bawełny, tweedu, wełny czy dzianiny.
- Kolor i wzór.
Na oficjalne okazje odpowiedni będzie krawat w jednolitym kolorze, dopasowanym do marynarki, koszuli i poszetki. W casualowy styl outfitu wpisuje się model wzorzysty lub ten, w kolorze kontrastującym do pozostałych elementów stylizacji.
Jak nosić casualowy krawat?
Nieformalny krawat dobrze wygląda w zestawieniach casualowych i smart-casualowych. Model z wełny lub stylowy knit świetnie dopełni koszulę z dżinsu, lub flaneli. To dobry kompan dla fasonu z kołnierzem button-down lub kent. Krawat codzienny pasuje do sportowej marynarki, kardiganu lub klasycznego swetra z dekoltem w serek.
Knit – co to jest?
Samo słowo „knit” ma rodowód angielski i wolnym tłumaczeniu oznacza „robić coś na drutach”. Knit to nieformalny krawat, który wyglądem przypomina pasek materiału zrobiony właśnie na drutach. Tradycyjny knit wykonany jest z dzianiny, nie ma podszewki i doskonale łączy się z równie swobodnymi elementami garderoby, typowymi dla stylizacji casualowych czy pół-formalnych. Większość knitów zakończona jest prostym cięciem.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4679-Krawat-meski-PLM-KX-599-X.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4680-Krawat-meski-PLM-KX-600-S.html
Rodzaje knitów
Poszczególne modele knitów różnią się między innymi rodzajem splotu, kolorem czy szerokością:
- Faktura.
Może być zbita, jednolita lub chropowata, z wyraźnymi oczkami (luźna).
- Cięcie.
Proste lub trójkątne, przypominające to w tradycyjnych modelach.
- Kolor i wzór.
Jednolite, stonowane (granatowe, bordowe) lub wzorzyste (paski, kropki).
- Szerokość.
Najczęściej knit ma od 5 do 7 cm szerokości, choć zdarzają się modele o szerokości powyżej 7 cm.
Zalety „dzierganego krawata”
O dużej popularności knita w modzie męskiej, przesądza ilość zalet tego nieprzeciętnego modelu:
- Uniwersalność.
- Łatwość stylizacyjna.
- Wysoka odporność na zagniecenia.
- Niebanalny styl.
Jak wiązać knit?
Najlepszym węzłem dla modnego knita jest „four in hand” – to prosty i uniwersalny sposób wiązania krawata, który sprawia, że „męski zwis ozdobny” nienagannie układa się pod szyją. Warto pamiętać, że nieformalny krawat z dzianiny, tworzy objętościowo duży węzeł, co może być istotne dla panów o masywnej budowie ciała (szerokiej i krótkiej szyi).