Męska marynarka to obowiązkowy element w garderobie, który w zależności od stopnia formalności, determinowanego rodzajem materiału, z którego ubranie jest wykonane, fasonem, kolorem czy ewentualnym wzorem, może dopełniać stylizację casualową lub oficjalną bądź wieczorową. Marynarkę, podobnie jak każde inne ubranie, z powodzeniem można rozłożyć na czynniki pierwsze. Analizując poszczególne części składowe marynarki, można dojść do wniosku, że diabeł tkwi w szczegółach i każdy detal ma niebagatelne znaczenie – szczególnie klapy.

Budowa marynarki

Klasyczna marynarka składa się z następujących części, z których nazwami warto się zapoznać, zanim rozpocznie się analizę, który z nich ma największy wpływ na formalność konkretnego modelu:

  • Kozerka.

To miejsce łącznia kołnierza marynarki z klapami. Kozerka może mieć różne kształty, które zależą w dużej mierze od rodzaju klap.

  • Butonierka.

To rozcięcie w klapie marynarki, do którego wkłada się ozdobę – żywy kwiat lub pin.

  • Brustasza.

To mała kieszonka znajdująca się z przodu marynarki – na wysokości piersi. Do brustaszy można włożyć poszetkę, czyli ozdobną chusteczkę, najczęściej wykonaną z jedwabiu.

  • Patka.

Ozdobna klapa, przykrywająca wlot kieszeni. Marynarki formalne mają kieszenie z patkami, a modele casualowe nie mają patek – tak, aby z łatwością sięgać schowane w kieszeni przedmioty.

  • Szlice.

To praktyczne rozcięcia, z tyłu marynarki, które ułatwiają swobodne poruszanie się. Szlic może być jeden lub dwa. Oczywiście niektóre modele nie mają szliców – są to najczęściej marynarki wizytowe dedykowane na wieczór lub wersje smokingowe.

Stopień formalności marynarki

To, czy marynarka jest odpowiednim dopełnieniem stylizacji do pracy, na rodzinną uroczystość, czy wieczorne przyjęcie, zależy w dużej mierze od stopnia formalności konkretnego modelu, a na ten wpływ ma wiele czynników, takich jak:

  • rodzaj materiału;
  • fason;
  • sposób wykonania i wykończenia;
  • kolor i wzór.

Jednym z najważniejszych aspektów wpływających na prezencję marynarki są klapy – to właśnie ten element determinuje formalność ubrania i oddziałuje na wizualną percepcję sylwetki.

Rodzaje klap

W modzie męskiej najbardziej popularne są marynarki z klapami:

  • Otwartymi.

Klapy otwarte – proste – są uniwersalne i praktyczne. To element charakterystyczny zarówno dla modeli wizytowych, jak i casualowych. W otwartych klapach, na wysokości kozerki tworzy się otwarta przestrzeń – stąd nazwa tego rodzaju wykończenia.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6825-Marynarka-garniturowa-COIN-P20SP-3G-020-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6819-Marynarka-meska-ALMA-P20SF-3X-025-G.html

  • Zamkniętymi.

Klapy zamknięte – ostre – typowe dla modeli smokingowych czy dwurzędowych. Oczywiście od tej reguły są pewne wyjątki – aktualnie bez trudu można spotkać marynarki jednorzędowe z zamkniętymi klapami. W tego rodzaju wykończeniu przestrzeń na wysokości kozerki pozostaje zamknięta.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6895-Marynarka-meska-P20SH-3X-028-G.html

  • Szalowymi.

Klapy szalowe to domena marynarek smokingowych – zarówno tych w wersji jedno, jak i dwurzędowej. Klapy w tych modelach mogą być pokryte innym rodzajem materiału np. welurem lub jedwabiem.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5142-Marynarka-smokingowa-CALIVAR-PLM-3S-011-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-3862-Marynarka-smokingowa-ULSTER-PLM-3S-005-N.html

Element, który się zmienia

Klapy męskiej marynarki są tym elementem, który uległ największym przeobrażeniom na przestrzeni lat. W latach 70 kozerka ulokowana była znacznie niżej niż w modelach współczesnych. Obecnie kozerka bardzo często usytuowana jest na wysokości ramion lub nieco niżej, ale i tak znacznie wyżej niż kilka dekad temu. Zmieniła się również szerokość klap – nowoczesne marynarki mają smukłe, wąskie klapy, które wizualnie poprawiają proporcje sylwetki.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6883-Marynarka-garniturowa-MAO-P20SP-3G-010-S.html

Klapy a rodzaj sylwetki

Umiejętnie dobrany model marynarki może genialnie wpłynąć na optyczną percepcję sylwetki. Klapy, a konkretnie ich szerokość ma w tym przypadku kluczowe znaczenie:

  • Wąskie.

Klapy o szerokości 6-8 cm świetnie prezentują się na osobach o szczupłej budowie ciała.

  • Szerokie.

Klapy o szerokości 9-12 cm wspaniale wyglądają na osobach o mocnej, przysadzistej budowie ciała.

Tym, czego z pewnością należy unikać, są klapy ekstremalnie wąskie, które na żadnej sylwetce nie prezentują się korzystnie.

Podsumowanie

→ Klapy są jednym z najważniejszych elementów w marynarce.

→ Szerokość klap wpływa na sposób postrzegania sylwetki.

→ Szerokość krawata dobiera się, uwzględniając szerokość klap.

→ Najpopularniejsze są trzy rodzaje klap – otwarte, zamknięte i szalowe.

→ Klapy zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat.

→ Rodzaj klap ma bezpośredni wpływ na formalność marynarki.

→ Kozerka i butonierka to elementy związane z klapami.