Mężczyzna w latach 30 był dżentelmenem – myślał jak dżentelmen, zachowywał się jak dżentelmen i wyglądał jak dżentelmen. Nienaganna prezencja szła wówczas w parze z nieposzlakowanymi manierami. Styl lat 30 był niezwykle charakterystyczny – dwurzędowe garnitury, smokingi, kapelusze i muszki – to one były obowiązkowym dopełnieniem stylizacji nie tylko na wytworne wieczorne przyjęcie, ale i na co dzień. Garnitur jednorzędowy – tak, ale wyłącznie dla ofiar kryzysu gospodarczego, lub dla tych, którzy wybierali się w długą podróż. Ikoną męskiej mody w latach 30 był Clark Gable, Fred Astair oraz.. Al Capone. Tym, czym współczesny mężczyzna może się zainspirować, oglądając zdjęcia dżentelmenów z lat 30 jest nienaganny styl określany dzisiaj klasyczną elegancją.
Lata 30
W roku 1929 miał miejsce jeden z największych światowych kryzysów gospodarczych, który wpłynął na niemal każdą dziedzinę życia – również modę. Kryzys dosięgnął praktycznie wszystkie kraje, które bardzo długo zmagały się z jego skutkami. Moda w latach 30 stała się bardziej „ekonomiczna” – częściej sięgano po sztuczne tkaniny, które wykorzystywano zarówno do produkcji ubrań damskich, jak i męskich.
Sztuczne materiały
Zmorą projektantów mody w latach 30 był kryzys, który doprowadził gospodarki większości krajów do ruiny. Konieczność korzystania ze sztucznych tkanin, podczas tworzenia ubrań – zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, miała uzasadnienie z ekonomicznego punktu widzenia. Ubrania, choć nie zachwycały jakością materiału, z pewnością nadrabiały formą – krojem, kolorem, wzorem i sposobem wykończenia.
Dwurzędowy garnitur
W latach 30 mężczyźni wybierali dwurzędowe garnitury, które miały 6 a niektóre nawet 8 guzików – na przekór kryzysowi gospodarczemu. Marynarka z bardzo szerokimi ramionami podkreślała tułów, a fałdy umieszczone na plecach zapewniały swobodę ruchów, która była niezbędna np. podczas polowań – tym, na co warto bowiem zwrócić uwagę, jest fakt, że ówcześni mężczyźni wybierali garnitury nawet na mniej formalne okazje, co miało zapewne związek z chęcią pokazania swojego statusu i pozycji społecznej oraz materialnej. Dopełnieniem marynarki były szerokie spodnie, z nogawką w kant. Całość wyglądała bardziej jak zbroja, aniżeli stylowy garnitur. Dziś modele dwurzędowe cieszą się znacznie mniejszą popularnością – bardziej uniwersalne są marynarki jednorzędowe, które optycznie wysmuklają tułów i sprawiają, że całość prezentuje się elegancko i gustownie.
Smoking
Na wieczór i na wyjątkowe okazje, w latach 30 garnitur dwurzędowy zastępował szykowny smoking z lekko wydłużonym tyłem. Smoking dopełniała odpowiednia koszula z łamanym, sztywnym kołnierzykiem, mucha oraz cylinder. Taka stylizacja była domeną wytwornych dżentelmenów, do których zaliczał się między innymi Fred Astair.
Ikony ówczesnej mody męskiej
Lata 30 to czas dżentelmenów – Clark Gable, Fred Astair czy Edward VIII – w każdej sytuacji prezentowali nienaganny styl. Dwurzędowy garnitur i stylowe dodatki, były domeną mężczyzn z klasą, którzy bez względu na okoliczność wyglądali elegancko i gustownie.
Styl gangsterski
Prawie 100 lat temu w modzie męskiej można było zauważyć pewien trend, który dziś określa się jako „styl gangsterski”. Kapelusze z małym rondem, garnitury w prążek lub w delikatną kratę – były znakiem rozpoznawczym Ala Capone i wszystkich innych mężczyzn, którzy inspirowali się jego stylem.
Styl robotniczy
Moda męska lat 30 to nie tylko szykowne smokingi i eleganckie garnitury – mężczyźni pracujący fizycznie, wybierali raczej wygodne fasony, który nie krępowały ruchów i zapewniały pożądaną swobodę. Typowy dla „stylu robotniczego” był kolor niebieski – koszula z podwiniętymi rękawami w tym odcieniu, wykonana z miękkiej bawełny – to bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych elementów tamtego okresu.
Koszulka polo
W latach 30 rozwinęła się firma Lacoste, której powstanie związane jest bezpośrednio z osobą Rene Lacosta, który był wielkim miłośnikiem sportu – w szczególności tenisa. Jego stroje łączyły sportowy luz z klasyczną elegancją. Koszulka polo, która weszła wówczas do kanonu mody męskiej, po dziś dzień jest jednym z najchętniej wybieranych modeli przez współczesnych mężczyzn. Koszulka z charakterystycznym kołnierzykiem utożsamiana jest ze stylem smart casual.
Must-have w męskiej garderobie w latach 30
Tym, czego z pewnością nie mogło zabraknąć w szafie dżentelmena w latach 30, był:
- Garnitur dwurzędowy, najczęściej składający się z marynarki, spodni i kamizelki.
- Smoking.
- Kapelusz.
- Muszka, krawat.
- Długi wełniany płaszcz.
- Rękawiczki.
- Koszula.
- Koszulka polo.
Przykładowe stylizacje inspirowane stylem lat 30
Stylizacje inspirowane modą lat 30 powinny być eleganckie, stylowe i gustowne – tym, na co warto zwrócić uwagę, jest odpowiedni wybór kroju, koloru i wzoru dominującego na tkaninie. Na przekór ówczesnej dominacji kiepskich jakościowo materiałów, w obecnym wydaniu, należy postawić na dobre gatunkowo tkaniny, zapewniające maksymalny komfort noszenia.
Garnitur
Klasyczny garnitur, w nowoczesnym wydaniu – marynarka o taliowanym kroju, zapinana na jeden rząd guzików – to dobra baza stylizacji na różne okazje. W duecie ze spodniami dopasowanymi kolorystycznie do góry stylizacji stworzy stylowy garnitur. Marynarka i spodnie w kolorze grafitowym lub granatowym to najbardziej uniwersalna i praktyczna opcja – look dopełni koszula z pół-włoskim kołnierzykiem, elegancka mucha i klasyczne oksfordy. W takiej stylizacji z powodzeniem można wybrać się na rodzinne spotkanie, ważną uroczystość czy wytworny bankiet.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6280-Marynarka-garniturowa-MARCELO-PLM-3G-233-A.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6279-Spodnie-meskie-garniturowe-MARCELO-PLM-6G-233-A.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5374-Koszula-meska-EMAHO-PLM-1X-576-B.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6237-Mucha-PLM-MX-304-Z.html
Ciekawym akcentem, który sprawdzi się w stylizacji inspirowanej latami 30, będzie kamizelka – model pasujący do garnituru, z pewnością doda twista i sprawi, że całość nabierze charakteru.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6023-Kamizelka-meska-NINO-PLM-8X-017-S.html
Koszulka z kołnierzykiem
Na mniej oficjalne okazje o niższym stopniu sformalizowania sprawdzą się nieco mniej wizytowe elementy garderoby, które w dalszym ciągu jednak będą wpisywać się styl klasycznej elegancji. Dobrą bazą stylizacji casulowej jest koszulka polo, w stonowanym kolorze, który z łatwością dopasuje się do pozostałych elementów outfitu – materiałowych spodni i stylowego obuwia.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5859-Polo-ADITI-PLM-TX-023-B.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5327-Spodnie-meskie-garniturowe-JEMLAY-PLM-6G-200-G.html
Subtelnym nawiązaniem do stylu lat 30 będzie dopełnienie looku marynarką o sportowym kroju – model w delikatną kratę lub w prążek to akcent, który w pośredni sposób nawiąże do lansowanego wówczas „stylu gangsterskiego”.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5925-Marynarka-meska-PLOY-PLM-3X-269-G.html