jak sie ubrać na szkolną uroczystość

W życiu każdego rodzica pojawia się taki dzień, w którym jego dziecko rozpoczyna edukację szkolną. W późniejszym czasie zdarzają się różne wydarzenia, w których uczestniczą zarówno uczniowie, jak i ich opiekunowie – akademie szkolne, przedstawienia, uroczystości, spotkania świąteczne – jak ubrać się na taką okoliczność? O czym warto pamiętać, towarzysząc latorośli w ważnych spotkaniach w gronie rówieśników i nauczycieli?

Oficjalnie, nie casualowo

Szkolna uroczystość to dobre miejsce do zaprezentowania swojego nienagannego i adekwatnego do okoliczności stylu. Spotkania w placówce edukacyjnej w towarzystwie kadry pedagogicznej, rówieśników dziecka i ich rodziców to formalne wydarzenia, które wymagają przestrzegania określonych zasad podczas komponowania stylizacji. Oczywiście ostateczny charakter outfitu uzależniony jest w dużej mierze od samego spotkania – czy jest to duża akademia szkolna, czy jasełka w klasowym gronie. Bezpieczną opcją, która sprawdza się niezależnie od okazji, jest klasyczna elegancja, która opiera się na prostych fasonach, stonowanych kolorach i szykownych dodatkach, dopełniających całość.

Zasady dobrego stylu

Stylizacja w klimacie klasycznej elegancji to dobra alternatywa na oficjalne wydarzenia, do których z pewnością można zaliczyć szkolną uroczystość. Komponując zestaw formalny, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • Fason.

Bezpieczną i sprawdzoną bazą stylizacji wizytowej jest klasyczna koszula z kołnierzykiem oraz marynarka. Taki duet wygląda stylowo i elegancko. Ubrania powinny mieć dobrze dopasowany do sylwetki krój, który akcentuje jej specyfikę, podkreślając zalety i skutecznie odwracając uwagę od ewentualnych niedoskonałości. Zarówno główne elementy zestawu, jak i dodatki powinny być czyste, uprasowane i zadbane.

  • Kolor.

Stonowane kolory z klasycznej palety barw wyglądają elegancko i nie rozpraszają nadmiernie uwagi otoczenia. Koszula w białym, błękitnym czy bladoróżowym odcieniu ładnie komponuje się z grafitową lub granatową marynarką. Ubrania w jednolitym odcieniu z łatwością poddają się stylizacjom – znacznie trudniej jest w przypadku wzorzystych fasonów. 

  • Wzór.

Wybierając się na szkolne wydarzenie do dziecka, warto zrezygnować z ubrań, na których dominują wyraziste printy, ponieważ mogą one odwracać uwagę od głównych uczestników wydarzenia – uczniów. W stylizacjach formalnych jednolite tkaniny lepiej zdają egzamin niż ich wzorzyste odpowiedniki.

  • Dodatki.

Ważnym dopełnieniem zestawu oficjalnego są dodatki – skarpety, buty, pasek czy ozdoby biżuteryjne. Powinny być one skromne, eleganckie i szykowne. Nadmiernie ekstrawaganckie akcesoria mają niższy stopień formalności, od tych w klasycznym wydaniu.

Koszula

Bazą męskiej stylizacji wizytowej jest koszula – to najlepszy, najbardziej bezpieczny wybór. Model o klasycznym kroju, z kołnierzykiem typu kent lub button-down, doskonale podkreśli formalny klimat outfitu. Koszula powinna mieć neutralny kolor, który wpisuje się w oficjalny dress code. Dla miłośników wzorzystych fasonów alternatywą będzie ubranie w subtelny mikrowzór.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6548-Koszula-meska-PLH-1X-570-X.html

Marynarka

Dopełnieniem eleganckiego zestawu jest marynarka. Fason o kroju SLIM FIT zaakcentuje specyfikę sylwetki i będzie ładnie układał się na torsie. Marynarka może mieć delikatny wzór np. w kratkę czy w prążek. Zdecydowanie zaleca się unikania sportowych krojów, mocnych kolorów i rzucających się w oczy printów.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5983-Marynarka-garniturowa-ADEMAR-PLM-3G-227-N.html

Spodnie

Do wizytowej marynarki należy dobrać spodnie garniturowe, z nogawką w kant. Taki duet wygląda elegancko i stosowanie do okazji. Spodnie powinny mieć odpowiednią długość – zarówno za krótkie, jak i za długie będą wyglądały nieestetycznie. Jeśli spodnie mają szlufki w pasie, niezbędne jest dopełnienie ich paskiem.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5982-Spodnie-meskie-garniturowe-ADEMAR-PLM-6G-227-N.html

Akcesoria

Formalny look dopełni modne obuwie i pasek. Skórzane elementy zestawu powinny być dobrane kolorystycznie – do czarnych butów pasuje czarny pasek, a do brązowego obuwia lepsze będą dodatki w tym samym odcieniu. Do koszuli z powodzeniem można dopasować krawat, który wzmocni formalny charakter outfitu.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-3302-Pasek-meski-PLM-PX-776-A.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4936-Obuwie-meskie-PLM-BX-061-Y.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7021-Krawat-meski-P20SF-KX-080-G.html

Garnitur to niejedyna opcja

Alternatywą dla klasycznego garnituru, która wpisze się w formalny dress code, obowiązujący podczas szkolnych uroczystości jest modny zestaw koordynowany, składający się z marynarki i spodni, które nie koniecznie mają ten sam kolor czy wzór. Bardzo reprezentacyjnie wygląda marynarka w kratę w towarzystwie gładkich spodni. Do wzorzystego dołu stylizacji z kolei znacznie lepiej sprawdzi się jednolita góra – koszula i marynarka.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7038-Marynarka-garniturowa-MEXICALI-P20SF-3G-024-N.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6698-Spodnie-meskie-CABRA-P20SF-WX-001-S.html