Podczas wyboru odzieży, warto rozważyć kilka istotnych czynników, które sprawiają, że dany model czy krój idealnie spełni swoje zadanie. Przede wszystkim najważniejszy jest materiał. W branży modowej, modal zyskuje coraz większą popularność. Ten innowacyjny materiał ma wiele pozytywnych właściwości. Modal jest rodzajem tkaniny wykonanej z celulozy, którą pozyskuje się głównie z drewna. Jak wygląda proces produkcyjny modalu? Dlaczego ubrania z dodatkiem modalu cieszą się tak dużym uznaniem?
Historia modalu
W 1951 roku Japończycy po wielu latach poszukiwań i badań, znaleźli świetną alternatywę dla drogiego jedwabiu. Modal wcześniej wykorzystywany był wyłącznie w przemyśle. To właśnie mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni przenieśli modal na grunt produkcji odzieży. Po dwóch dekadach modal trafił do Austrii. Początkowo zawojował świat sportu, a następnie królestwo mody.
Zobacz tutaj: https://greenpoint.pl/topy/2370489-top-z-bawelny-i-modalu-z-printem
Półsyntetyczna tkanina
Modal klasyfikowany jest jako półsyntetyczna tkanina. Materiał pozyskuje się podczas procesu produkcji, w efekcie którego z naturalnych włókien tworzy się sztuczny materiał. Surowiec pochodzi z wiórów drzewnych, z trzech określonych gatunków – buku, sosny lub eukaliptusa. Z wiórów wyodrębnia się włókna celulozowe. Kolejnym etapem produkcji jest obróbka chemiczna i przepuszczenie przez specjalną formę. Modal finalnie trafia do maszyn tkackich. Proces produkcji modalu jest złożony, ale przyjazny dla środowiska naturalnego, co stawia modal wśród materiałów ekologicznych.
Zobacz tutaj: https://greenpoint.pl/kremowy-top-z-niebieska-grafika
Zalety modalu
Materiał ma wiele atutów, między innymi lekkość, miękkość oraz dużą żywotność. Modal nazywany jest najlepszą alternatywą dla bawełny. Współcześnie wykorzystuje się go do produkcji różnego rodzaju ubrań – bielizny, rajstop, odzieży sportowej, bluzek. Jest to materiał o pięknym, wręcz atłasowym połysku. Modal jest miękki, jedwabisty w dotyku, komfortowy dla skóry. Kolejną zaletą modalu jest wytrzymałość i odporność na ścieranie. Materiał skutecznie absorbuje wilgoć, co sprawia, że utrzymuje skórę suchą i świeżą przez długi czas.
Zobacz tutaj: https://greenpoint.pl/czarny-top-z-nadrukiem-w-liscie-monstery
Podatność na zagniecenia
Modal ma minimalną tendencję do gniecenia się. Nie jest to tak widoczne, jak w przypadku ubrań z lnu czy bawełny. Odzieży z modalu nie trzeba prasować. Oczywiście fason, który w składzie ma nie tylko modal, ale również inne włókna, warto rozprasować. Ubrania z modalu można prać ręcznie lub w pralce – w temperaturze około 40 stopni Celsjusza. Bluzki, bielizna z modalu schną bardzo szybko, dlatego od razu po skończony praniu, należy je rozwieścić.
Wady modalu
Choć nie ma ich wiele, modal oprócz zalet, posiada również wady. Modal może się rozciągać, dlatego ubrania wykonane z tego rodzaju materiału, należy przechowywać poziomo na półkach, a nie na wieszakach.
Ciekawostki dotyczące modalu
- Włókna modalu uznaje się często, za tak zwany materiał drugiej generacji. Oznacza to, że jest on lepszy pod wieloma względami od swoich poprzedników np. bawełny.
- Modal jest higieniczny. Włókna modalu nie uczulają.
- Z modalu najczęściej szyje się bieliznę.
- Ubrania z modalu należy prasować po lewej stronie, w temperaturze nie przekraczającej 110 stopni Celsjusza.
- Modal jest bardziej wytrzymały niż wiskoza. Dodatkowo trudniej podlega mechaceniu i przecieraniu.
- Ubrania z modalu zachowują intensywność kolorów nawet po wielu praniach, co sprawia, że wyglądają świeżo i atrakcyjnie przez długi czas.