JAK SIĘ UBRAĆ NA ROZMOWĘ KWALIFIKACYJNĄ?

Odpowiednia stylizacja przygotowana na rozmowę kwalifikacyjną do pracy może znacząco zwiększyć szanse na wymarzone stanowisko. Mężczyzna ma w tym przypadku wiele możliwości i nie zawsze sprowadzają się one do klasycznego garnituru. Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Na co zwrócić uwagę, wybierając poszczególne elementy garderoby? Czego się wystrzegać komponując look biznesowy?

Kultura organizacyjna

Otrzymując zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, dobrze jest zapoznać się z kulturą organizacyjną i obowiązującym dress code w danym miejscu pracy. Stanowiska w korporacjach, bankach, urzędach wiążą się często z koniecznością przestrzegania formalnych zasad dotyczących komponowania ubioru. Inaczej jest w przypadku branż kreatywnych, gdzie można sobie pozwolić na więcej swobody. Bez względu na okoliczności, rozmowa kwalifikacyjna to odpowiedni moment na zaprezentowanie się z jak najlepszej strony i warto o tym pamiętać, wybierając ubrania oraz dodatki na pierwsze spotkanie z potencjalnym pracodawcą.

Rozmowa o pracę na reprezentacyjnym stanowisku

Wysokie, reprezentatywne stanowiska, które wiążą się z koniecznością częstego kontaktu z ludźmi – urzędy, korporacje, banki, implikują potrzebę dbania o własną prezencję oraz nienaganny, schludny i elegancki wygląd. Rozmowa kwalifikacyjna w takiej sytuacji z pewnością jest idealną okazją, aby pokazać się z najlepszej strony, którą zaakcentuje formalny garnitur. Marynarka i spodnie z nogawką zaprasowaną w kant, podkreślą klasyczny styl. Garnitur w stonowanym kolorze np. grafitowym lub granatowym to najbezpieczniejszy i pewny wybór. Dobrze dopasowany krój, doda pewności siebie, która jest tak potrzebna podczas rozmowy.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-9014-Granatowa-marynarka-garniturowa.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-9013-Granatowe-spodnie-garniturowe.html

Dodatki do stylizacji biznesowej

Dopełnieniem formalnej stylizacji są dodatki – koszula, krawat, buty i pasek. Pod spód marynarki biznesowej należy założyć koszulę w gładkim kolorze np. białym lub błękitnym.  Pod kołnierzykiem genialnie sprawdzi się krawat w intensywnym odcieniu, który ożywi całość i przełamie zachowawczy charakter całości. Warto również wiele uwagi poświęcić skórzanym akcesoriom – klasyczne oksfordy i pasek z prostą klamrą, będą fantastycznie współgrały z innymi, równie eleganckimi elementami ubioru.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8679-Koszula-meska-P000B-1X-002-B-S.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8502-Krawat-meski-zielony-P22SF-KX-021-Z-0.html

A jeśli nie garnitur?

Niektóre stanowiska determinują więcej swobody w komponowaniu codziennego stroju do pracy. Mowa tu przede wszystkim o branżach kreatywnych czy tych, które nie wiążą się z koniecznością bezpośredniego kontaktu z ludźmi. Niezależnie od sytuacji, podczas rozmowy o pracę, dobrze jest zadbać o schludny, czysty i estetyczny look. Alternatywą dla klasycznego garnituru jest zestaw łączący materiałowe, dopasowane spodnie, koszulę oraz kamizelkę garniturową. Taki outfit z pewnością nie będzie tak elegancki, jak stylizacja z tradycyjnym garniturem, ale jednocześnie nadal pozostanie szykowny, modny i zachowawczy.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8559-Koszula-meska-P000B-1X-001-R-S.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8733-Kamizelka-meska-P22SF-8X-002-G-S.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8661-Granatowe-spodnie-garniturowe-P22SF-6G-024-G-S.html

Czego się wystrzegać, komponując look na rozmowę kwalifikacyjną?

Bez względu na to, czy wybieramy się na rozmowę o pracę do banku, urzędu, korporacji, biura, sklepu czy gdziekolwiek indziej, dobrze jest pamiętać, o tym, że są rzeczy, których należy się bezwzględnie wystrzegać:

  • Sportowych fasonów (bluz, spodni dresowych) oraz dodatków (czapek z daszkiem, plecaków, adidasów).
  • Nadmiaru printów i wzorów w stylizacji. Rozpraszających uwagę kolorów oraz nadruków.
  • Niedbałości – pogniecionych materiałów, brudnego obuwia.
  • Ekstrawagancji w łączeniu stylów, fasonów, kolorów i dodatków.