Zmechacenia, które pojawiają się na tkaninie ubrania, zazwyczaj nie wyglądają estetyczne i schludnie. Swetry, płaszcze, spodnie czy szale, niezależnie od tego, czy są wykonane z włókien sztucznych, czy naturalnych, mogą ulegać zmechaceniu – to problem powszechny i uciążliwy. Aby uniknąć irytującego kłopotu, wystarczy zwrócić baczną uwagę na jakość kupowanych ubrań oraz dodatków, a także sposoby ich przechowywania, prania i suszenia. A kiedy już pojawią się zmechacenia, można wykorzystać jeden lub wszystkie z domowych sposobów na walkę z widzialnym przeciwnikiem.
Co to są zmechacenia?
Pod tym terminem kryją się wszystkie niedoskonałości tkaniny. Kłaczki, splątane nitki, przetarcia – innymi słowy zmechacenia. Problem ten może dotyczyć nie tylko ubrań z włókien sztucznych, które uważane są za gorsze, ale i włókien naturalnych – bawełny, wełny czy kaszmiru. Zmechacenia nie wyglądają dobrze – sprawiają, że stylizacja prezentuje się niechlujnie i nieelegancko. Faktem jest, że na każdym ubraniu prędzej czy później, mogą pojawić się zmechacenia – dobrze jest wiedzieć w takiej sytuacji, jak szybko i skutecznie, a przede wszystkim bezpiecznie usunąć je z tkaniny ulubionego swetra czy spodni.
Dlaczego zmechacenia są tak powszechne?
Zmechacenia powstają na ogół wskutek tarcia tkaniny o inną tkaninę lub przedmioty – często tworzą się tam, gdzie np. torba pociera o sweter czy szal trze o szyję. Jest to normalny proces, trudny do uniknięcia, podczas użytkowania ubrań oraz dodatków. Zmechacenia powstają również dlatego, że większość osób nie zwraca uwagi na informacje umieszczone na metce, które wskazują, jaki sposób prania, suszenia, a niekiedy również przechowywania jest preferowany w przypadku danej rzeczy.
Domowe sposoby na walkę z nieestetycznym wyglądem tkaniny
Wśród najczęściej rekomendowanych sposobów na walkę ze zmechaceniami, na szczególną uwagę zasługuje pięć, których skuteczność jest niemal w 100% pewna:
- Taśma klejąca.
W tym przypadku sprawdzi się również specjalny wałek do rolowania odzieży. Za pomocą taśmy klejącej można usunąć drobne zmechacenia, kłaczki i odstające nitki. Dotykając sweter czy bluzę, klejącą stroną taśmy, szybko i łatwo można pozbyć się ewentualnych niedoskonałości odzieży.
- Gąbka do mycia naczyń.
Szorstka strona gąbki poradzi sobie z niewielkimi zmechaceniami, typowymi dla ubrań z tkanin naturalnych i sztucznych. W tym celu należy rozłożyć materiał ubrania na płaskiej powierzchni, a potem delikatnie pocierać nim – z góry na dół, szorstką stroną gąbki.
- Pumeks.
Przedmiot do ścierania zrogowaciałego naskórka to również idealna alternatywa do walki ze zmechaceniami. W tym przypadku sposób postępowania z odzieżą jest podobny, jak w przypadku gąbki kuchennej – materiał należy rozłożyć na płaskiej powierzchni, a potem delikatnie i nieinwazyjnie pocierając pumeksem, zaleca się usunąć nieestetyczne kłaczki z tkaniny.
- Maszynka do golenia.
Popularny sposób na usuwanie zmechaceń z płaszczy, swetrów, marynarek czy zimowych akcesoriów. „Golenie” ubrań przynosi dobre rezultaty, ale jest jednocześnie najbardziej inwazyjną metodą. Aby zminimalizować skutki potencjalnych uszkodzeń włókien, należy użyć nieostrej maszynki, która była już wcześniej używana np. do golenia brody.
- Maszynka do ubrań.
W sklepach ze sprzętem domowym, bez trudu można kupić specjalne maszynki do usuwania zmechaceń z odzieży. Takie urządzenia są małe, praktyczne i łatwe w obsłudze. Na ogół mają niewielki pojemniczek, do którego wpadają kłaczki. Pojemnik należy opróżniać po każdym użyciu lub wówczas, gdy jest on całkowicie zapełniony. Maszynki do ubrań dostępne są w różnych cenach – najlepsza będzie taka ze średniej półki cenowej, która nie obciąży domowego budżetu.
Jakość ma znaczenie
Największy wpływ na wygląd ubrań i tempo ich eksploatacji ma niewątpliwie jakość materiału, z którego wykonane są poszczególne elementy garderoby. Im wyższa jakość tkaniny, tym dłużej odzież prezentuje się schludnie, estetycznie i elegancko. Wybierając koszulę, marynarkę, spodnie czy płaszcz, należy postawić na ubrania, które w składzie mają włókna naturalne, odznaczające się wysoką odpornością i wytrzymałością – stając przed wyborem „wełna czy akryl?” – zdecydowanie należy wybrać wełnę. Dobra jakość to mniejsza ilość zmechaceń, które powstają w znacznie wolniejszym tempie.
Zobacz tutaj: Sweter męski MATTHEO P21SB-2X-085-Z – Pako Lorente
Zobacz tutaj: Marynarka garniturowa męska w kolorze garfitowym w kratę (pakolorente.com)
Zobacz tutaj: Spodnie męskie garniturowe grafitowe Slim Fit w dużą kratę (pakolorente.com)
Zobacz tutaj: Płaszcz męski ALONZO PLM-7X-044-E – Pako Lorente
Zobacz tutaj: Szalik męski P20WF-AX-001-S – Pako Lorente
Jak przechowywać ubrania?
Zawartość garderoby można podzielić na dwie kategorie – ubrania sezonowe oraz stałe elementy, które wykorzystuje się w stylizacjach przez cały rok. Odzież codzienną – T-shirty, koszule, jeansy, chinosy czy kurtki, nie wymagają zazwyczaj specjalnego traktowania. Takie ubrania przechowuje się w szafie starannie uprasowane i złożone. Dużo więcej uwagi zaś, należy poświęcić ubraniom sezonowym, które wyciąga się na wierzch szafy, tylko w razie potrzeby – mowa w tym przypadku o swetrach, płaszczach, szalikach, czapkach czy rękawiczkach. Takie ubrania po sezonie, zaleca się przechowywać w szafie w specjalnych workach lub pokrowcach, które minimalizują ryzyko pocierania się tkaniny np. jednego swetra o drugi, czy płaszcza o inne okrycia wierzchnie.
Jak prać?
W tym aspekcie należy zaufać producentom, którzy umieszczają na metkach, dokładnie informacje, jak prać daną rzecz – w jakich warunkach, temperaturze i przy użyciu jakich konkretnie środków piorących. Często przyczyną powstawania zmechaceń jest za wysoka temperatura wody, w której prane są ubrania. Inną równie ważną rzeczą jest twardość wody – w niektórych przypadkach niezbędne jest użycie delikatnych środków zmiękczających tkaniny. Niekiedy konieczne jest wyłącznie wysokich obrotów do odwirowywania, które również potencjalnie mogą uszkadzać delikatne tkaniny.
Jak suszyć?
Ubrań i dodatków stanowczo nie zaleca się suszyć na grzejnikach czy w suszarkach automatycznych – tak agresywny proces może bowiem sprzyjać powstawaniu zmechaceń. Niektóre materiały nie lubią również bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Klasyczna suszarka pokojowa, ustawiona w suchym i przewiewnym miejscu, wydaje się najrozsądniejszym pomysłem. Warto również zwrócić uwagę, że niektóre ubrania np. ciężkie swetry czy marynarki, należy suszyć na płasko – rozkładając odzież na ręczniku w suchym i ciepłym miejscu.