KLAMRA PASKA MA ZNACZENIE!

Trudno wyobrazić sobie kompletną stylizację ze spodniami w roli głównej, których nie dopełnia odpowiedni dodatek, czyli pasek. Jeśli fason ma szlufki w pasie, obowiązkowo powinien mu towarzyszyć pasek, który nie tylko utrzymuje spodnie na właściwej wysokości, ale i genialnie dopełnia look. Szeroki wybór dostępnych modeli męskich pasków może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy – akcesoria różniące się kolorem, materiałem i przede wszystkim rodzajem klamry. Jak dobrać pasek do spodni? Czy klamra ma naprawdę aż tak duże znaczenie?

Pasek – funkcjonalność

Głównym zadaniem męskiego paska jest uzupełnienie szlufek, które większość spodni – z długą i krótką nogawką, ma wszytych w pasie. Pasek utrzymuje ubranie na właściwej wysokości i zapobiega jego niekontrolowanemu zsuwaniu się. Stylowy dodatek oprócz funkcji praktycznej spełnia również funkcję estetyczną – skutecznie dopełnia look, akcentując lub przełamując jego charakter. To must-have w męskiej garderobie, który najczęściej dobiera się do pozostałych części zestawu oraz stopnia formalności okazji, na którą jest zakładany.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7385-Pasek-meski-D0000-PX-010-A.html

Do jakich spodni?

Pasek należy nosić do spodni, które mają szlufki w pasie. To niezbędne dopełnienie stylizacji z chinosami, szortami, jeansami czy modelami garniturowymi w roli głównej. Wyjątek stanowią wyłącznie spodnie, które nie mają szlufek w pasie i które nosi się w duecie z modnymi szelkami.

Rodzaje pasków

Bogata oferta męskich pasków przyprawia o zawrót głowy. Najpopularniejsze są dwa modele – paski wykonane ze skóry (naturalnej lub ekologicznej) i paski z plecionki, których stopień formalności jest znacznie niższy. Plecione paski sprawdzają się jako uzupełnienie casualowych zestawów z chinosami, szortami lub jeansami. Skórzane paski są bardziej uniwersalne – można je nosić zarówno na co dzień, jak i na wizytowe okazje.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7392-Pasek-meski-D0000-PX-017-G.html

Pasek – materiał

Modele ze skóry są wytrzymałe i odporne. Alternatywą dla skórzanych pasków są te wykonane z mocnej plecionki, która ładnie koresponduje z nieformalnymi dodatkami – mokasynami, kapeluszami typu panama czy listonoszkami.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7698-Pasek-meski-P20WF-PX-002-G.html

Kolor i wzór

Odcień paska można dobrać na zasadzie kontrastów lub podobieństw – do koloru pozostałych części zestawu (głównie spodni i butów). Pasek w stonowanym, neutralnym kolorze, dopasowanym do reszty elementów stylizacji ma bardziej wizytowych charakter, niż ten wykonany w mocnym, wyrazistym odcieniu, odznaczającym się na tle spodni.

Długość i szerokość

Rozmiar paska – jego długość należy dobrać do obwodu pasa mierzonego w centymetrach. Najlepiej jest zmierzyć obwód pasa bardzo dokładanie przy użyciu centymetra krawieckiego, przed kupnem paska. Szerokość dodatku z kolei dobiera się, biorąc pod uwagę szerokość szlufek, które są wszyte w spodniach. Za szeroki pasek nie zmieści się w szlufkach, a za wąski będzie wyglądał nieestetycznie.

Rodzaj klamry

Wbrew pozorom wybierając pasek, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów – nie tylko na długość i szerokość dodatku, a także na jego kolor czy materiał, z którego jest wykonany. Równie ważnym elementem jest klamra – jej wielkość i kształt. Nowoczesne paski męskie dostępne są w wielu modelach, różniących się klamrami:

– modele klasyczne, z prostą kwadratową lub prostokątną klamrą;

– modele awangardowe, z klamrą o fantazyjnym kształcie;

– modele z klamrą wykonaną z metalu w złotym, srebrnym lub wyrazistym kolorze, pokrytym emalią;

– modele z nowoczesnym zapinaniem zatrzaskowym.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7700-Pasek-meski-P20WF-PX-004-S.html

Stopień formalności

Najbardziej wizytowe są paski wykonane ze skóry, w klasycznym kolorze – czarnym, grafitowym, granatowym lub ciemnobrązowym, które wykończone są klamrą o prostej (kwadratowej lub prostokątnej) formie. Takie modele genialnie sprawdzają się do pracy i na formalne wydarzenia, podczas których należy przestrzegać zasad oficjalnego dress code. Mniej wizytowy jest pasek z klamrą o fantazyjnym kształcie (nawiązującym do motywów zwierzęcych, florystycznych czy sportowych), pokrytą kolorową emalią. Takie paski mogą być wykonane ze skóry lub plecionki i stanowią wspaniałe dopełnienie zestawów casualowych, bazujących na szortach, chinosach lub spodniach z denimu.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7398-Pasek-meski-D0000-PX-025-A.html

Klamra – co należy wziąć pod uwagę?

Klamra paska to ważny element, który należy dobrać, biorąc pod uwagę następujące aspekty:

– stopień formalności okazji, na którą zakładany jest dodatek;

– rodzaj sylwetki, jej mocne i słabe strony (małe klamry dedykowane są dla szczupłych osób, a masywne dla dobrze zbudowanych mężczyzn);

– charakter pozostałych części zestawu (spodnie, buty, koszula lub T-shirt);

– indywidualne upodobania i preferencje.